Transport

Chiny połączyły się z Rosją nowym mostem na rzece Amur

Most na rzece Amur po wielu miesiącach od zakończenia ostatnich prac budowlanych, został otworzony. Odcinek mierzy nieco ponad jeden kilometr. Most powstał na rzece stanowiącej naturalną granicę pomiędzy Rosją, Chinami a Mongolią. 

Otwarto most na rzece Amur

Otworzono pierwszy most autostradowy łączący Chiny i Rosję. Inwestycję wartą 342 miliony dolarów otworzono pierwszego dnia 3-dniowego szczytu Shangri-La w Singapurze. Pomimo że budowa mostu została ukończona dwa lata temu, most pozostawał zamknięty ze względu na ograniczenia wynikające z sytuacji epidemicznej.

Otwarcie mostu następuje miesiąc po zainaugurowaniu otwarcia mostu kolejowego łączącego oba kraje. Most, który połączył rosyjski Błagowieszczeńsk z chińskim Heihe, pomoże w transporcie pojazdów przez rzekę Amur. Według mediów most może dziennie pomieścić 630 ciężarówek towarowych, 164 autobusów i 68 innych pojazdów. Most ma znaczenie strategiczne, gdyż skraca trasę części dostarczanych towarów nawet o 1500 kilometrów.

Raben

Zobacz także: Most Pelješac: kiedy otwarcie? W najbliższych miesiącach

Partnerstwo strategiczne Chin i Rosji

Według niektórych analityków otwarcie mostu jest znamienne i może symbolizować pomoc Chin w przezwyciężeniu sankcji gospodarczych Rosji. Według obu stron, oprócz kwestii handlu, most ma znaczenie dyplomatyczne i polityczne. Most powstał w ramach szeroko zakrojonej inicjatywy Belt and Road. Jeszcze kilka lat temu Moskwa sceptycznie podchodziła do projektów w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Wszystko zmieniło się w związku z wojną trwającą na Ukrainie. Rosja zaprosiła Chiny do inwestowania w infrastrukturę na terenie swojego państwa.

Jak podaje CCTV, Rosja i Chiny planują utworzenie w pobliżu przyczółka transgranicznej strefy współpracy gospodarczej, który ma promować partnerstwo handlowe. Korzystanie z mostu wiąże się z opłatami. Za przeprawę należy zapłacić 8700 rubli (146 USD). Ma to sprawić, że koszty budowy zwrócą się w ciągu 20 lat.

Jekaterina Kireeva, starszy urzędnik ds. rozwoju gospodarczego regionu Amur, powiedziała:

Dzisiejszy dzień wyznacza początek stabilnych codziennych połączeń transportowych między naszymi krajami.

Zobacz także: Most energetyczny Chmielnicki – Rzeszów może zostać poddany renowacji. Czeka nas tańsza energia?

Nowo otwarty most będzie wykorzystywany w ograniczonym zakresie. Chiny wciąż nie zniosły ograniczeń covidowych nałożonych m.in. na transport. Według rosyjskich polityków inwestycja pomoże zwiększyć wymianę handlową pomiędzy państwami do 1 mln ton towarów rocznie.

Czy powstanie 32-milowy most pomiędzy Irlandią Północą a Szkocją?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button