PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Przemysł 4.0

Azja Centralna stawia pierwsze kroki w branży dronowej. Mowa o znaczących kontraktach

Azja Środkowa niepostrzeżenie staje się znaczącym producentem bezzałogowych statków powietrznych. Przemysł dronowy rozwija się nie tylko w najbogatszym państwie regionu, Kazachstanie, ale również w znacznie biedniejszym Tadżykistanie. Produkcja dronów w Azji Centralnej wspierana jest m.in. przez Turcję. 

Produkcja dronów w Azji Centralnej – pierwsze znaczące umowy

Azja Centralna wydawać może się nieco zapomnianym obszarem przemysłowym. Jednak najnowsze informacje udowadniają, że obszar ten ma duży potencjał, jeśli chodzi o produkcję dronów. Według doniesień prasowych Turcja będzie współpracować z Kazachstanem nad produkcją bezzałogowych statków powietrznych Anka. Prototyp powstał już kilkanaście lat temu. Za jego projekt odpowiada Turkish Aerospace oraz lokalni inżynierowie.

Zobacz także: Walmart inwestuje w bezzałogowe statki powietrzne. Dostawa dronem to koszt zaledwie 3,99 USD

Turcja będzie produkować swoje drony w Kazachstanie

Drony Anka imponują parametrami technicznymi. Bezzałogowy statek powietrzny może transportować ładunek o maksymalnej masie 350 kg. Co więcej, może latać do 30 godzin na wysokości sięgającej nawet 9 tys. metrów. Rozpiętość skrzydeł drona wynosi 17,5 m przy długości sięgającej 8 m.

Zobacz także: W stolicy krew będzie dostarczana dronami! Przełomowa decyzja ULC

Kontrakt związany z produkcją dronów jest częścią szerszych planów dotyczących współpracy gospodarczej pomiędzy Kazachstanem a Turcją. Ostatnia wizyta Kasyma Żomarta Tokajewa w Ankarze dotyczyła wymiany gospodarczej pomiędzy państwami oraz współpracy w zakresie nowoczesnych technologii. Zawarte porozumienie umożliwia produkcję tureckich dronów poza Turcją. Jeszcze w minionym roku Turkish Aerospace dostarczyły państwu trzy bezzałogowce i dwie naziemne stacje kontroli.

To również kolejny krok regionu Azji Centralnej zmierzający do uniezależnienia się od wpływów Federacji Rosyjskiej. Przez ostatnie lata byłe republiki radzieckie balansowały pomiędzy Pekinem a Rosją. Jednakże pojawienie się kolejnego znaczącego gracza może pomóc Środkowej Azji stać się istotnym ośrodkiem produkcyjnym dla nowoczesnego przemysłu. Państwa w regionie przechodzą transformację gospodarczą, szczególnie w odniesieniu do Kazachstanu i Uzbekistanu (Więcej: Biznes w Uzbekistanie to olbrzymia szansa dla polskich firm logistycznych). Warto zatem obserwować ich rozwój, również w przypadku Tadżykistanu. Jak informuje Instytut Boyma, Duszanbe współpracuje z Iranem w kontekście produkcji irańskich dronów Ababil-2. Iran również decyduje się na produkcję poza obrębami kraju. Celem jest m.in. zdobycie dominacji w regionie i zrównoważenie sił, szczególnie w kontekście rządzonego przez talibów Afganistanu.

HHLA Sky dostarczy zautomatyzowane drony dla portu w Hamburgu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button