LotniczyPrzemysł 4.0Transport

FAA wydaje zgodę na świadczenie usług przez Joby Aviation. Przełom w sprawie powietrznych taksówek?

Firma Joby Aviation Inc przechodzi procesy certyfikacyjne, które umożliwią jej transportowanie pasażerów. Federalna Administracja Lotnictwa wydała zgodę na świadczenie usług, co jest postrzegane w branży jako kamień milowy. Taksówki powietrzne stają się coraz popularniejsze w USA. 

Taksówki powietrzne Joby zyskały aprobatę FAA

Joby otrzymuje oficjalną zgodę FAA na rozpoczęcie świadczenia komercyjnych usług przewozów powietrznych. Statki powietrzne zwane taksówkami są wyposażone w pięć miejsc, ich zasięg wynosi 241 km, a prędkość maksymalna – 322 km/h.

Pomimo że certyfikacja FAA jest kamieniem milowym nie tylko w przypadku Joby, ale również w całej branży, przedsiębiorstwo wciąż musi pokonać kilka znaczących barier stojących na drodze do świadczenia usług  statkami powietrznymi.

Zobacz także: Boeing inwestuje 450 mln dolarów w latające taksówki WISK

Zobacz także: Jak Strefa Czystego Powietrza pomogła mieszkańcom Birmingham?

Opóźniona certyfikacja generuje ogromne koszty

Certyfikat przewoźnika lotniczego FAA Part 135 jest jednym z trzech wymaganych dokumentów do pełnienia usług o zasięgu ogólnokrajowym. Zdobywanie uprawnień opóźnił nieco wypadek pilota, który miał miejsce w lutym tego roku podczas próbnego lotu w swojej bazie w Kalifornii. Pomimo że obyło się bez obrażeń, ucierpiał wizerunek młodego przedsiębiorstwa. Z uwagi na utrudnioną certyfikację Joby odnotowało stratę netto w wysokości 62,3 mln USD w pierwszym kwartale tego roku. Koszty związane z restrykcyjnym procesem certyfikacji i operacjami produkcyjnymi są znacznym obciążeniem.

W przyspieszeniu certyfikacji na pomóc nabycie kostarykańskiej firmy zajmującej się oprogramowaniem lotniczym Avionyx.

Tom Ferrell, kierownik ds. zapewnienia rozwoju Joby, powiedział:

Przejęcie Avionyx daje nam doskonałą pozycję do spełnienia wymogów prawnych niezbędnych do wprowadzenia samolotu Joby na rynek.

W oficjalnym oświadczeniu Joby Aviation napisano natomiast:

Powietrzna taksówka Joby ma na pokładzie wiele systemów, które wymagają szeroko zakrojonych przeglądów, analiz i testów zgodnie z przepisami FAA dotyczącymi oprogramowania lotniczego.

Uruchomienie usługi powietrznego transportu planowane jest na 2024 rok. Przedsiębiorstwo liczy, że w ciągu dwóch najbliższych lat uda się pokonać pozostałe przeszkody do legalnego i bezpiecznego świadczenia usług. Certyfikacja otworzy drogę Joby do komercyjnego wykorzystywania urządzeń eVTOL (elektrycznego samolotu pionowego startu i lądowania) jako usługi taksówki powietrznej w całych Stanach Zjednoczonych.

Autonomiczne taksówki Waymo będą jeździć po ulicach Phoenix

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button