Info z rynkuLotniczyTransport
Gorące newsy

Chiny zamknęły niebo przed rosyjskimi samolotami. Boją się katastrofy?

Rosyjskie media informują, iż Chiny zamknęły niebo przed Airbusami i Boeingami, które wciąż latają w rosyjskich liniach lotniczych. To pokłosie braku możliwości serwisowania maszyn oraz certyfikacji samolotów. Moskwa nie była w stanie dostarczyć danych, które jednostki dalej spełniają normy bezpieczeństwa oraz świadczą o ich własności.

Chiny zamknęły przestrzeń powietrzną przed rosyjskimi samolotami

Jak informuje rosyjski serwis RBC, rosyjskie linie lotnicze nie dostarczyły chińskim władzom danych świadczących o oficjalnym zarejestrowaniu importowanych i leasingowanych samolotów. Wszystko dlatego, że choć Moskwa znacjonalizowała leasingowane jednostki, to w świetle prawa międzynarodowego maszyny te nadal nie są jej własnością. Ich wyrejestrowanie za granicą jest zatem niemożliwe.

Czytaj również: Sankcje na Rosję zniszczyły logistykę krajową. Kreml potwierdza, że jest źle

Okazuje się, że moskiewscy przewoźnicy nie zaktualizowali informacji odnośnie własności samolotów oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem. Oznacza to, że zgodnie z międzynarodowym prawem lotniczym, Chiny musiały odmówić Rosjanom jakichkolwiek przelotów przez swoje terytorium.

Tym samym Państwo Środka zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów Boeing i Airbusów, które nadal są wykorzystywane przez rosyjskie linie lotnicze. Jednostki te nie mogą bowiem korzystać z oficjalnych napraw serwisowych i nie mają również dostępu do części krytycznych. Wszystko to sprawia, że z każdym miesiącem ryzyko katastrofy lotniczej w Rosji wciąż wzrasta. Chińskie władze boją się zatem, że do tragedii dojdzie do na terytorium Państwa Środka.

Czytaj również: W Rosji nie będzie chleba? Przez zachodnie sankcje piekarnie mogą stanąć

Z tego powodu rosyjski operator logistyczny Optimalog poinformował, że linie lotnicze Aviastar i FlyAvia odwołały wszystkie loty z Chin do Rosji. Tym samym firma przewiduje, że stawki za przewóz ładunków lotniczych oraz czas dostawy z Państwa Środka w najbliższej przyszłości znacznie wzrosną.

Polska i Ukraina utworzą wspólne przedsiębiorstwo logistyczne

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button