Info z rynkuIntermodalnyKolejowyTransport
Gorące newsy

Polska i Ukraina utworzą wspólne przedsiębiorstwo logistyczne

W związku z bezpardonowym atakiem Rosji na naszego wschodniego sąsiada PKB Ukrainy może spaść nawet o 50%. Niemniej jednak kraj ten jest jednym z największych producentów żywności na świecie, przez co zastoje w transporcie mogą przyczynić się do wielu problemów. Oknem na świat może stać się Polska, która podpisała memorandum w sprawie wspólnego przedsiębiorstwa logistycznego.

Wspólne przedsiębiorstwo logistyczne Ukrainy i Polski staje się rzeczywistością

Zmiana w zakresie wspólnego konsorcjum logistycznego jest o tyle istotna, o ile udowadnia całkowite odwrócenie dotychczasowej polityki z Kijowem. Przypomnijmy, iż jeszcze w lutym Ukraina blokowała transport pociągów z Chin, sugerując, że potrzebuje więcej zezwoleń na wjazd krajowych ciężarówek do Polski. Jeszcze na początku lutego pisaliśmy, że uzgodnienia łagodzące w tym zakresie mogły być spowodowane ewentualnym wysłaniem broni.

Niemniej jednak obie strony wówczas uznały, że należy znieść ograniczenia tranzytowe dla przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy. Teraz w wyniku obecnej wojny na Ukrainie, premierzy Polski i Ukrainy, podpisali list intencyjny w sprawie rozwoju dwustronnej współpracy w dziedzinie transportu kolejowego. Jak poinformował Denys Szmyhal:

Spotkałem się z wielkim przyjacielem Ukrainy, premierem Mateuszem Morawieckim. Po rosyjskiej inwazji na nasz kraj Polska stała się kluczowym centrum logistycznym, przez które napływa pomoc dla Ukrainy. Szczególnie dynamiczne rozwija się nasza współpraca w sferze transportu kolejowego.

Czytaj również: Ukraina i USA wzywają do zakazu importu rosyjskiej ropy i gazu. Niemcy odmawiają

O tym jak istotna jest wspólna umowa, świadczy fakt, iż Ukraina to jeden z największych eksporterów zboża na świecie. Zwiększony dostęp do tego rynku sprawi, iż nasz kraj może zyskać jeszcze większe znaczenie gospodarcze.

To, jak wskazał premier Morawiecki, może być dodatkowym czynnikiem rozwojowym dla rodzimych firm transportowych. Także dla tych, które wspierały do tej pory potencjał ukraiński i obronę tego kraju.

Wspólne przedsiębiorstwo logistyczne Ukrainy i Polski to szansa na rozwój obydwu krajów

Porozumienie to jest bardzo istotne, ponieważ Federacja Rosyjska zablokowała większość portów ukraińskich, w tym Mariupol, który obecnie mierzy się z katastrofą humanitarną. Dodatkowo Ukraina zamknęła wszystkie porty nad Morzem Czarnym i Azowskim dla wszystkich statków. To także skutek działania Rosji w tym regionie.

Zmiana na tym poletku jest bardzo istotna, ponieważ raptem kilka dni temu pojawiła się informacja o ponownym ograniczeniu transportu z Polską. Wówczas problemem była zbyt duża liczba pociągów towarowych oraz brak gotowości obydwu stron do opanowania wzrastającego wolumenu pociągów towarowych. Obecne memorandum ma zatem temu zapobiec i uratować sytuację na przejściach granicznych. Tym samym problemy zostaną zminimalizowane, a Polska stanie się logistyczną bramą Kijowa na świat zachodni.

Polska zbuduje na granicy z Ukrainą suchy port? Trwają rozmowy dotyczące usprawnienia eksportu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button