Info z rynkuPrzemysł 4.0

Producenci chipów również dążą do dywersyfikacji źródeł przychodu. Broadcom przejmuje VMware

Rok 2022 mija pod znakiem przejęć w branży technologicznej. W związku z trwającym od dwóch lat kryzysem związanym z niedoborem chipów i nadwyrężonymi łańcuchami dostaw, przedsiębiorstwa skupiają się na dywersyfikacji źródeł przychodu, aby zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia podobnej sytuacji w przyszłości. Podobną drogą już od czterech lat podąża Broadcom, jeden z liderów amerykańskiego rynku technologicznego. 

Broadcom skupia się na dywersyfikacji źródeł przychodów

Broadcom, gigant produkujący chipy, przejmie VMware w ramach transakcji gotówkowej i giełdowej o wartości 61 mld USD. W ramach umowy przejmie również 8 mld USD długu VMware. Tym samym Broadcom stara się poszukiwać alternatywnych źródeł zysku, w związku z niepewną sytuacją geopolityczną. Proces ten rozpoczął się jeszcze w 2018 roku, gdy przejęto CA Technologies, dostawcę oprogramowania do zarządzania IT. Rok później przejęto Symantec, giganta oprogramowania do cyberbezpieczeństwa.

Zobacz także:  Tata Group będzie produkować własne chipy. Indyjski rynek motoryzacyjny dynamicznie się rozwija

Kolejne przejęcie w branży technologicznej

W ostatnim kwartale fiskalnym dział oprogramowania dla przedsiębiorstw przyniósł Broadcom przychód w wysokości 1,9 mld USD. Dla porównania VMware odnotowało w tym samym okresie przychody w wysokości 3,1 mld USD (i zysk netto w wysokości 242 mln USD). Na tym przykładzie uwidacznia się biznesowa strategia przejęć Broadcom. Gigant technologiczny interesuje się spółkami powiązanymi z IT wielkich korporacji, po czym zwiększa marże, aby zmniejszyć koszty sprzedaży i marketingu. W celu minimalizacji kosztów sprzedaży i marketingu Broadcom stosuje technikę „sprzedaż krzyżową i dosprzedaż” polegającą na promowaniu innych produktów wśród obecnych klientów korporacyjnych. Przejmując kolejne spółki skupia się na własnej bazie klientów, co ma być bardziej efektywne i ograniczać koszty związane z szukaniem nowych kontrahentów. Za sporą część przychodów odpowiada również licencjonowanie subskrypcji, co pozwala na zapewnienie stałego źródła przychodów. W ten sposób ugruntowuje swoją pozycję rynkową, skupiając się m.in. na firmach z sektora logistycznego.

Zobacz także: Czy sankcje USA zniszczą czołowego chińskiego producenta chipów?

Po finalizacji transakcji Broadcom stanie się czołowym graczem nie tylko w produkcji półprzewodników, ale również w zakresie oprogramowania dla przedsiębiorstw. Zintensyfikuje również swoje działania w branży cyberbezpieczeństwa, jednej z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu technologicznego.

Volkswagen przez mikrochipy dyskryminuje Škodę na rzecz Audi i Porsche

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button