Info z rynkuMorskiTransport

Maersk podniósł całoroczne prognozy, ale przewiduje stabilizację rynku

Grupa żeglugowa Maersk, często postrzegana jako barometr globalnego handlu, ostrzegła we wtorek, że rynek kontenerowy może się ustabilizować w drugiej połowie roku, nawet po tym, jak Maersk podniósł całoroczne prognozy spowodowane wysokimi stawkami frachtu kontenerowego.

Maersk podniósł całoroczne prognozy

W ostatnich kwartałach branża żeglugowa odnotowała rekordowe zyski, ponieważ gwałtowny wzrost popytu konsumpcyjnego, zatory w portach amerykańskich i chińskich spowodowane pandemią, a ostatnio zamknięcie przestrzeni powietrznej po inwazji Rosji na Ukrainę spowodowały gwałtowny wzrost stawek frachtowych. Maersk podniósł całoroczne prognozy, jednak przewidywania jednego z największych na świecie spedytorów kontenerowych, którego udział w rynku wynosi około 17%, mogą być postrzegane jako negatywny znak dla gospodarki światowej.

Maersk poinformował we wtorek w komunikacie giełdowym, że wolumen przewozów kontenerowych w okresie od stycznia do marca br. spadł o 7%. Obecnie firma spodziewa się, że wzrost globalnego popytu na kontenery spowolni w tym roku do poziomu od minus 1% do plus 1%, w porównaniu z wcześniejszymi oczekiwaniami wzrostu o 2-4%. Szwajcarska grupa logistyczna Kuehne & Nagel KNIN.S również poinformowała o spadku wolumenu kontenerów w pierwszych trzech miesiącach roku.

Czytaj też: Duński gigant Maersk wycofuje się z Rosji! Całkowicie zamyka działalność!

Maersk spodziewa się wyższych zysków

Maersk podniósł całoroczne prognozy, przewidując, że bazowy zysk przed potrąceniem odsetek, podatków, deprecjacji i amortyzacji (EBITDA) wyniesie około 30 mld dolarów, w porównaniu do 24 mld dolarów przewidywanych wcześniej i 28,7 mld dolarów prognozowanych przez analityków w ankiecie przeprowadzonej przez firmę. Jak podała spółka, prognoza opiera się na „założeniu normalizacji sytuacji w żegludze oceanicznej na początku drugiej połowy 2022 r. Akcje Maersk wzrosły aż o 8,3% na otwarciu i były o 6,3% wyższe nad ranem. Akcje straciły około jednej piątej swojej wartości od czasu osiągnięcia najwyższego poziomu w styczniu.

Nadal oczekuję, że inwestorzy będą ostrożni ze względu na ryzyko recesji w USA w 2023 r. – powiedział Per Hansen, analityk Nordnet.

Maersk poinformował, że przychody w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosły 19,3 mld dolarów, a EBITDA 9,2 mld dolarów, co przewyższyło oczekiwania analityków, którzy spodziewali się odpowiednio 19,0 mld dolarów i 8,4 mld dolarów. Na wyniki wpłynęły stawki frachtowe, które w pierwszym kwartale wzrosły średnio o 71% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dobry wynik jest wynikiem kontynuacji wyjątkowej sytuacji rynkowej w żegludze oceanicznej – przekazał Maersk w oświadczeniu handlowym.

Czytaj też: Ceny frachtu skoczyły w rok o 300%

Maersk otwiera pierwsze Zintegrowane Centrum Logistyczne w Dubaju

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button