PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport
Gorące newsy

Konflikt w PAŻP: Eurocontrol wprowadza masowe odwołania lotów w Polsce

Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol zadecydowała o wprowadzeniu mass cancellation na terytorium polskiej strefy powietrznej. Oznacza to setki odwołanych lotów już po 1 maja. To dowód na brak porozumienia w PAŻP i skrajną niekompetencję osób w rządzie.

Eurocontrol zamyka niebo nad Polską, jeśli konflikt w PAŻP będzie trwał

Kiedy wiceminister Marcin Horała stwierdził, że kontrolerzy ruchu lotniczego to „uprzywilejowana grupa”, która „może mniej zarabiać”, wśród specjalistów zawrzało. Kompletny brak kompetencji ministra Horały na temat tej grupy zawodowej może świadczyć także o szerszym problemie. Otóż sam Horała twierdził, że do kontroli lotu wystarcza jeden specjalista, „bo jest mały ruch” (co jest ewenementem na skalę światową).

Konflikt w PAŻP jest zatem pokłosiem złych decyzji personalnych na szczycie władzy, co obecnie skutkować może pełnym zamknięcie polskiego nieba. Wszystko dlatego, że Warszawa traci trzy czwarte kontrolerów, którzy nie zgadzają się na zmniejszone wynagrodzenia.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Co jednak istotne — pewne kwestie — także te związane z kwestiami bezpieczeństwa czy możliwościami strajków — zostały podobno rozwiązane. I jak twierdzi PAŻP — rozmowy odbyły się w atmosferze wzajemnego szacunku. Niemniej jednak Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol po godzinie 15 wydała ostateczny werdykt, który kłóci się z tymi ustaleniami.

Według urzędników obecna sytuacja jest skrajnie nieodpowiedzialna dla całego ruchu lotniczego w Europie i może skończyć się tragicznie. Z tego powodu zadecydowano o programie masowego odwoływania lotów oraz zmniejszenia liczby lotów do i z polskiej przestrzeni powietrznej. Dodatkowo zostanie wprowadzony krótszy czas godzin operacji lotniczych Lotnisku Chopina i w Modlinie. Wszystko przez to, iż z 208 specjalistów pracujących w Warszawie, w pracy pozostanie jedynie 38 kontrolerów ruchu lotniczego nad Polską.

Eurocontrol nie ma wątpliwości. Sytuacja jest kuriozalna i jednocześnie bardzo niebezpieczna

Jak czytamy w oświadczeniu Eurocontrol:

Przewiduje się, że liczba kontrolerów będzie wystarczająca, aby podejście do warszawskich lotnisk było wykonywane przez 7,5 godziny dziennie (w godz. od 09:30 do 17), z łączną przepustowością około 170 lotów. Oczekiwano, że w maju oba warszawskie porty lotnicze będą obsługiwać średnio 510 lotów dziennie.

Z tego powodu Eurocontrol podało informację, że z zostaną wprowadzone liczne zmiany ruchu lotniczego:

Obecnie każdego dnia nad polską przestrzenią powietrzną przelatuje około 700 lotów. Spośród nich około 300 lotów będzie wymagało zmiany trasy z powodu braku kontrolerów.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, iż sytuacja jest bardzo poważna i zgodził się z europejską organizacją lotniczą, że decyzja będzie miała negatywny wpływ na transport lotniczy w Europie:

Jesteśmy gotowi na niezwykle daleko posunięty kompromis, wyciągamy dłoń otwartą i bardzo serdecznie prosimy wszystkich kontrolerów, aby nie doprowadzili do kryzysu, do zamknięcia polskiego nieba, bo będzie to strata dla wszystkich Polaków. […] Ja na pewno będę robił wszystko, aby takiemu kompromisowi patronować.

Czytaj również: Płace w sektorze przedsiębiorstw w Polsce dalej rosną szybciej niż inflacja

Obecnie prowadzone są rozmowy na szczeblu ministerstwa infrastruktury. Andrzej Adamczyk, wraz z szefem rządu próbują znaleźć rozwiązanie konfliktu, który zminimalizuje ryzyko zamknięcia nieba nad Polską. Sprawa jest rozwojowa.

Koleje Ukraińskie ograniczają transport z Polską. Wojna to nie powód?

Polecane artykuły

9 Komentarze

    1. Jasne, panie Mateusz Dorany przyłóż…. Również trzymamy kciuki… Aby w Wolsce żyło się lepiej…

    2. Zaorać, zwolnić wszystkich warszawskich kontrolerów. Zarabiają 2x tyle co inni w Polsce, a najwięcej krzyczą. Zarobki polskich kontrolerów są na drugim miejscu w Europie. Czyżby chcieli być nr 1?

  1. „prosimy wszystkich kontrolerów, aby nie doprowadzili do kryzysu” retoryka pisu bez zmian… tylko niekompetencja tej władzy doprowadzi do kryzysu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button