Info z rynkuKolejowyTransport
Gorące newsy

Koleje Ukraińskie ograniczają transport z Polską. Wojna to nie powód?

Koleje Ukraińskie spowolniły eksport towarów koleją przez wzgląd na sytuację w swoim kraju. Niemniej jednak wciąż dostarczały towary do Polski i Rumunii, choć w ostatnim czasie spółka wprowadziła pewne ograniczenia. Do kolejnych zastojów doszło podczas weekendu wielkanocnego od 16 do 18 kwietnia. Państwowa firma była zmuszona do podjęcia działań krytycznych.

Koleje Ukraińskie ograniczają transport z Polską

Piętrzące się wagony na zachodniej granicy Ukrainy zmusiły tamtejszego państwowego przewoźnika do zdecydowanych działań. W dniach 16-18 kwietnia wprowadzono ograniczenia, które obowiązywały na przejściach granicznych Dyakowo i Wadul-Siret z Rumunią oraz na przejściach granicznych Jahodyn i Izow z Polską.

Czytaj również: Węzły kolejowe pomiędzy Ukrainą a Rosją całkowicie zniszczone

Valerii Tkachov, zastępca dyrektora departamentu handlowego Kolei Ukraińskich, przekazał w oficjalnym oświadczeniu, że:

Z powodu nagromadzenia dużej liczby wagonów w kierunku zachodnich przejść granicznych oraz apeli zachodnich partnerów o zmniejszenie dostaw pociągów towarowych.

Co interesujące, Tkachov stwierdził, że ograniczenia nie wynikają z problemów strony ukraińskiej, a ze strony Polski i Rumunii. Wszystko przez brak gotowości do „rosnącego wolumenu przewozów towarowych”. Według przedstawiciela ukraińskiej spółki decyzja miał wpływ przez „brak dostatecznej liczby lokomotyw, wagonów oraz ograniczonej zdolności przewozowej”.

Czytaj również: Gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej w obliczu wojny na Ukrainie

Niemniej jednak nie podjęto na razie żadnych decyzji długofalowych odnośnie dalszego zamykania ruchu towarowego do krajów europejskich. Warto jednak dodać,Koleje Ukraińskie wykorzystują obecnie przewozy kolejowe do obsługi większości swoich usług eksportowych. Wszystko dlatego, iż porty nad Morzem Czarnym są zablokowane ze względu na atak sił rosyjskich w regionie.

Do tej pory spółka organizowała trasy do zarówno do Polski, jak i Rumunii oraz portu w Konstancy. Głównymi towarami eksportowymi Ukrainy są produkty rolne.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button