PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport
Gorące newsy

Most Pelješac: kiedy otwarcie? W najbliższych miesiącach

Niemal 2,5-kilometrowy most Pelješac, który ma usprawnić przejazd przez kraje byłej Jugosławii, jest już praktycznie na wykończeniu. W najbliższych miesiącach dojdzie do jego przeglądu technicznego, po czym zostanie on oddany do użytkowania. 

Pelješki most, most na Peljesac, most Peljesac czy most Pelješac

Zanim przejdę do omówienia kwestii samego mostu, chciałbym chwilę poświęcić pewnemu zagadnieniu lingwistycznemu. Zauważyłem, że polscy internauci używają różnych nazw na określenie tego samego mostu łączącego kontynentalną cześć Chorwacji z półwyspem Pelješac. Ze względu na to, że w angielskojęzycznych i chorwackojęzycznych źródłach, na których głównie pracowałem podczas pisania tego artykułu, stosuje się określenie most Pelješac, będę właśnie jego używał w tym tekście. 

Pracę nad mostem zakończą się w tym miesiącu

Kilkukilometrowy wschodni pas kontynentalny należący do Bośni i Hercegowiny, skutecznie blokował region Dalmacji od Dubrownika. Przez dekady sytuacja ta była dla Chorwacji sporym problem, dlatego postanowiła ona zbudować specjalny most, który połączy kontynentalną część Chorwacji z półwyspem Pelješac, dzięki któremu podróżni będą mogli ominąć miasto Neum leżące na terenie Bośni i Hercegowiny. Prace nad nim ruszyły już w styczniu 2009 roku, jednakże ze względów ekonomicznych trwały one długo, a sama budowa została w końcu przerwana. 

Zobacz także: Chorwacja połączyła się z półwyspem Pelješac. Pomoże w tym nowy most

W 2018 roku miał miejsce przetarg na budowę mostu Pelješac, który wygrało chińskie przedsiębiorstwo China Road and Bridge Corporation. W styczniu 2019 roku firma ta rozpoczęła prace nad dokończeniem mostu i zobowiązała się, że zostanie on ukończony do 2022 roku.

Obecnie prace nad mostem Pelješac są już na wykończeniu. Jak informuje chorwacki dziennik Večernji list aktualnie po obu zewnętrznych stronach mostu instalowane są bariery przeciwwiatrowe, a po wewnętrznej stronie ochronne, odstraszające ogrodzenie. Do tego na terenie mostu instaluje się ścieżki inspekcyjne, montowane są półki kablowe na instalacje oraz trwają prace nad hydroizolacją ścieżki inspekcyjnej. Jednak wszystkie te prace mają zostać zakończone jeszcze w tym miesiącu.

Most Pelješac: kiedy otwarcie?

Po ich zakończeniu dojdzie do przeglądu technicznego mostu Pelješac. Otóż przy jego budowie został zastosowany specyficzny rodzaj betonu. Ma on zapewnić trwałość stalowej konstrukcji nośnej przez 105 lat. Odpowiedni inspektorzy w najbliższych miesiącach będą sprawdzać, czy zapewnienia inżynierów są prawdziwe. Jednakże według analityków przegląd techniczny nie powinien zająć sporo czasu ze względu choćby na to, że odpowiednia dokumentacja techniczna została już przygotowana i wysyłana do kontroli. 

Po jej dokonaniu most zostanie oddany do użytkowania. Szacuje się, że dojdzie do tego tuż przed rozpoczęciem letniego sezonu turystycznego, czyli w czerwcu 2022 roku. 

Pociąg do Chorwacji ruszy już wkrótce. Jest zgoda UTK!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

7 Komentarze

  1. Świetna wiadomość.
    Natomiast zastanawiam się jak będzie wyglądał spory ruch po półwyspie. Przecież tam od mostu są tylko lokalne drogi, które mają teraz przyjąć ogromny ruch.
    Czy o tym ktoś pomyślał? O tym całym tranzycie?

    1. Na google, widok z satelity (zdjęcia z 2022r ) jest widoczny most i roboty drogowe na półwyspie. Wiedząc w jakim tempie w Chorwacji budują drogi (obserwowałem prace przy A1, od Karlovaca na południe), możliwym jest iż do sezonu letniego 2023r na półwyspie powstanie nowa droga, od mostu w stronę Stonu.

    2. A wcześniej to ruchu na półwyspie nie było? Do tej pory też lokalne drogi przyjmowały spory ruch z „ósemki”.

  2. Zadaniem mostu jest połączenie ruchu samochodów z pozostałą częścią Dalmacji czyli w kierunku na Dubrownik. Że względów technicznych wykorzystano półwysep jako tak zwany wspornik. To na nim będą odjazdy w lewo Šton a prawo na Orebič. Główny ruch to przejazd dalej do Dubrownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button