Info z rynkuMorskiTransport

Port Oakland ma stać się zielonym portem o zerowej emisji

Po dwóch latach ograniczeń, związanych z pandemią koronawirusa, amerykański port Oakland ujawnił swoje plany inwestycji w odnowiony, inteligentny i zeroemisyjny port. Dyrektor wykonawczy portu, Danny Wan, powiedział, że inwestycje mają na celu rozwój portu morskiego, który wspiera gospodarkę regionalną, zapewniając terminowe, niezatłoczone i przejrzyste zrzuty i odbiór ładunków. Ponadto, inwestycje obejmują modernizację i rozbudowę Międzynarodowego Portu Lotniczego w Oakland oraz zapewnienie większej liczby rozrywek i atrakcji na nabrzeżu Oakland i lepszy dostęp do parków nadbrzeżnych.

Port Oakland planuje ekologiczne inwestycje

Wan podkreślił, że plany te powinny zostać urzeczywistnione poprzez zastosowanie technologii zielonej energii, aby stworzyć port, który będzie szanował środowisko naturalne i ekosystem społeczności miejskiej. Dodał, że perspektywy dla portu na rok 2022 są obiecujące, ponieważ przewiduje się znaczny wzrost zarówno w branży lotniczej, jak i morskiej. W związku z tym morski port Oakland będzie pracował nad długoterminowym planem zagospodarowania przestrzennego, aby pomieścić większe ilości ładunków skonteneryzowanych.

Jak ujawniono, port Oakland przygotowuje się do rozbudowy dzięki kilku źródłom finansowania, w tym części funduszu stanu Kalifornia o wartości 2,3 miliarda dolarów, przeznaczonego na zmniejszenie wąskich gardeł w łańcuchu dostaw oraz wsparcie pojazdów elektrycznych i infrastruktury.

Inne źródła to 5 milionów dolarów na infrastrukturę elektryczną i energię odnawialną w porcie morskim z federalnego Programu Rozwoju Infrastruktury Portowej, 280 milionów dolarów ze źródeł stanowych na poprawę bezpieczeństwa ruchu i kolei oraz ulepszenia lokalnej infrastruktury drogowej, a także dodatkowe 15 milionów dolarów rocznie z federalnej ustawy o infrastrukturze międzypartyjnej.

Czytaj też: Rząd USA zainwestuje 14 miliardów dolarów we wzmocnienie portów

Port Oakland planuje redukcję emisji

W 2021 r. port Oakland ustanowił rekord w zakresie wielkości importu kontenerowego, obsługując równowartość 1,05 mln 20-stopowych kontenerów importowych, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu z rokiem 2020. Port osiągnął również kamień milowy w zakresie ochrony środowiska, redukując o 86% emisje z silników Diesla w porównaniu z poziomami z 2005 r.

Ta ogromna redukcja szkodliwych emisji jest ogromnym osiągnięciem. Port, jego partnerzy i społeczność pracowali razem przez ponad dekadę, aby poprawić jakość powietrza i wspierać zdrowie publiczne poprzez duże inwestycje, innowacje i zaangażowanie – powiedział Richard Sinkoff, dyrektor portu ds. programów środowiskowych i planowania.

Plan inwestycyjny portu obejmuje również monitorowanie sprzętu stoczniowego pod kątem zużycia paliwa, funkcjonalności i wydajności, a także identyfikację czystszych paliw i alternatywnych, odnawialnych źródeł energii.

Czytaj też: W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button