Info z rynkuMorskiTransport
Gorące newsy

Kontenerowiec Maersk osiadł na mieliźnie na Morzu Północnym!

Kontenerowiec Mumbai Maersk osiadł na mieliźnie w ujściu rzeki Wezery. Do sytuacji doszło w pobliżu niemieckiej wyspy Wangerooge na Morzu Północnym. 

Kontenerowiec Maersk utknął na mieliźnie

Kontenerowiec Maersk o długości 399 m i szerokości 59 m był w drodze z Rotterdamu do niemieckiego miasta portowego Bremerhaven. W środę ok. 23:00 osiadł na mieliźnie, ponieważ zwrócił się w stronę wyspy Wangerooge z nieznanych przyczyn. Statek wpłynął na obszar, gdzie zrzucany jest urobek z pogłębiania.

Na sytuację zareagowały niemieckie służby. Centralne dowództwo ds. nagłych wypadków morskich podało, że podjęta została próba holowania statku, jednak zakończyła się niepowodzeniem. Kontenerowiec o pojemności sięgającej prawie 20 000 TEU próbowano bezskutecznie odblokować dwoma statkami wielozadaniowymi i pięcioma holownikami. Na pokładzie przebywa ok. 30 osób. Maersk przekazał, że członkowie załogi są bezpieczni. Według podanych informacji nie doszło do uszkodzenia kadłuba, nie zauważono również wycieku paliwa. Kolejne próby holowania będą podejmowanie w najbliższych godzinach. Statek nie zagradza wejścia do portu innym jednostkom pływającym.

MarineTraffic.com

Zobacz także: Blokada Kanału Sueskiego to wielomilionowe straty dla firm reasekuracyjnych

Jeden z największych kontenerowców świata zablokowany

Kontenerowiec Maersk został zabudowany w 2018 roku. To jeden z największych statków na świecie. Mumbai Maersk należy do klasy bardzo dużych statków, ma pojemność 19 630 TEU. Statek zarejestrowany jest w Danii.

W oficjalnym świadczeniu Maerska można przeczytać, że:

Płynąc z Azji, statek miał swój ostatni postój w porcie Rotterdam przed wejściem na mieliznę poza Bremerhaven. Statek był w drodze do rozładunku, w związku z czym ładunek przeznaczony dla Bremerhaven nadal znajduje się na pokładzie wraz z ładunkiem przeznaczonym do krajów skandynawskich.

Zobacz także: Maersk osiąga rekordowe przychody z transportu i winduje ceny frachtu

Władze w Wilhelmshaven i Oldenburgu poinformowały, że trwa dochodzenie w sprawie przyczyny incydentu. Incydent z Mumbai Maersk ma miejsce w pobliżu niemieckiej wyspy Wangerooge, będącej częścią archipelagu Wysp Fryzyjskich. Podobny incydent z 2019 roku, gdy MSC Zoe przyczynił się do katastrofy ekologicznej, gdy z zablokowanego statku wypadły kontenery i gruz.

Wąskie gardła w transporcie morskim to nie tylko Kanał Sueski! (cz. 1)

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button