LotniczyTransport
Gorące newsy

Najbezpieczniejsza linia lotnicza na świecie wybrana. Duże zaskoczenie

Najbezpieczniejsza linia lotnicza na świecie na rok 2022 została wybrana. Ranking został wykonany przez agencję Airline Ratings, która zajmuje się oceną bezpieczeństwa i analizuje 385 monitorowanych firm lotniczych na całym świecie. W rankingu uwzględniono także tanich przewoźników, takich jak Wizz Air oraz Ryanair.

Najbezpieczniejsza linia lotnicza na świecie wybrana

385 największych przewoźników na świecie zostało gruntownie przebadanych pod kątem bezpieczeństwa. Dotyczyło to nie tylko wypadków oraz incydentów lotniczych z ostatnich dwóch lat. Eksperci zanalizowali także m.in. wiek eksploatowanej floty, własne środki bezpieczeństwa, należytą staranność ze strony państwowych władz lotniczych oraz wiele innych udogodnień asekuracyjnych.

W wypadku, jak informuje węgierski serwis branżowy IHO niekwestionowanym zwycięzcą okazała się linia Air New Zealand. Przewoźnik zdołał pokonać m.in. Qantas Airways, który od wielu lat piastował jedną z najwyższych pozycji. Wszystko przez jeden z incydentów na lotnisku w ostatnim czasie, kiedy to Boeing 737 tego przewoźnika zderzył się po wylądowaniu z innym samolotem na lotnisku w Perth.

Tymczasem „najbezpieczniejsza linia lotnicza na świecie” Air New Zealand wprowadziła szereg ważnych innowacji technicznych, a średni wiek jej floty wynosi 6,8 lat. W ocenie zwrócono uwagę na ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa, takie jak przyszły system nawigacji lotniczej i monitorowanie silników w czasie rzeczywistym w całej flocie. Dodatkowym plusem było wprowadzenie procedur precyzyjnych do stosowania w obszarach górskich o słabej widoczności.

Czytaj również: Madagaskar płaci wysoką cenę za tanie loty Europejczyków

Co więcej, w obliczu walki z pandemią COVID-19, Air New Zealand była pierwszą linią lotniczą, która na początku pandemii zażądała od swoich pasażerów krajowych badań i szczepień. Następnie wprowadziła obowiązek przedstawienia certyfikatu szczepień na swoich lotach międzynarodowych.

Na drugim miejscu Airline Ratings plasuje się Etihad, a za nim Qatar, Singapur, TAP, SAS, Qantas, Alaska, EVA i Virgin Australia/Atlantic. W pierwszej dwudziestce znalazły się American Airlines, Lufthansa/Swiss, Finnair i British, amerykańskie Delta i United, oraz Emirates.

LOT w zestawieniu uzyskał także wysoką notę. Bezpieczeństwo oceniono na 6/7, ocenę produktową (na którą składa się m.in. pełny serwis, tj. posiłki, odprawę bagaży itd.) również 6/7. Gorzej z dostosowaniem przepisów do COVID-19. Według serwisu LOT otrzymał 4/7 m.in. za brak głębokiego czyszczenie samolotu, czy braku zestawu odkażania dla pasażera.

Tanie linie lotnicze docenione przez ekspertów

Tymczasem w rankingu lowcostów znalazły się (w kolejności alfabetycznej), easyJet, Jetstar, Jetblue, Ryanair, Vietjet. Volaris, Westjet i Wizz wracają do pierwszej dziesiątki. Na czele znalazł się amerykański przewoźnik Allegiant Air, który w ostatnich latach wprowadził do eksploatacji tylko około dziesięciu ze 120-osobowej floty fabrycznie nowych samolotów.

Czytaj więcej: Allegiant Air kupuje nawet 100 samolotów Boeing 737 MAX

Kategoria ta jest równie istotna dla agencji Airline Ratings, ponieważ corocznie miliony pasażerów wybiera właśnie tanie linie lotnicze. Niemniej jednak przedsiębiorstwa te zostały przeanalizowane z takim samym rygorem, dokładnością i według takich samych obszernych kryteriów jak konwencjonalne linie lotnicze.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button