Transcash faktoring
DrogowyInfo z rynkuTransport

Fabryka MAN w Krakowie rozbudowana w zaledwie 16 miesięcy!

Dzięki modernizacji fabryki utworzono około 1500 nowych miejsc pracy

Po zaledwie 16 miesiącach od położenia kamienia węgielnego, MAN pomyślnie zakończył rozbudowę swojej fabryki w Krakowie. Produkcja ciężarówek w zakładzie odbywa się w trzech zmianach i będzie kontynuowana do końca roku. Fabryka MAN  w Krakowie została rozbudowana za około 200 milionów euro.

Fabryka MAN w Krakowie zwiększa zdolność produkcyjną

Powierzchnia fabryki została powiększona o około jedną trzecią, zajmując teraz 41 hektarów, czyli tyle samo, co prawie 60 boisk piłkarskich. Wcześniej fabryka MAN w Krakowie produkowała tylko ciężarówki ciężkie, ale w przyszłości zakład przejmie również produkcję serii lekkiej i średniej. Po modernizacji w Krakowie codziennie z taśmy montażowej może zjeżdżać około 300 pojazdów i kabin w trzyzmianowym trybie pracy, co stanowi prawie trzykrotnie większą zdolność produkcyjną niż wcześniej. Ponadto, została wybudowana nowa fabryka pelletu, która przyczynia się do planowanej neutralności węglowej zakładu.

Podczas ceremonii otwarcia, w której uczestniczyli przedstawiciele polityczni i inni zaproszeni goście, Alexander Vlaskamp, przewodniczący Zarządu MAN Truck & Bus SE, powiedział:

Rozbudowa zakładu to kluczowy element transformacji MAN. Zasadniczo zrestrukturyzowaliśmy naszą sieć produkcyjną. Dzięki temu jesteśmy znacznie bardziej konkurencyjni w tych trudnych czasach.

Dzięki utworzeniu około 1500 nowych miejsc pracy, na terenie fabryki pracuje teraz około trzykrotnie więcej pracowników niż przed modernizacją, czyli łącznie ponad 2600 osób.

Kraków to bardzo wydajne miejsce z wysoko wykwalifikowanymi pracownikami. Około dwóch trzecich wszystkich ciężarówek i kabin ciężarówek MAN jest montowanych w tym zakładzie, z dochowaniem najwyższej jakości. Ponadto, dzięki dostosowaniu ciężarówek, oferujemy pojazdy indywidualnie dopasowane do potrzeb naszych klientów – mówi członek zarządu MAN ds. produkcji, Michael Kobriger.

Czytaj też: Fabryka MAN w Niepołomicach wznawia produkcję. Trwają prace nad rozbudową zakładu

Inwestycje w nowym obiekcie

W ramach rozbudowy, wybudowano nowy halę o powierzchni 32 000 metrów kwadratowych do produkcji kabin oraz halę o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych, która pełni funkcję Centrum Modyfikacji Ciężarówek i końcowego montażu. Z powodzeniem przeprowadzono niezbędne certyfikacje i akceptacje. Szkolenie nowych pracowników w zakresie obsługi sprzętu i narzędzi odbyło się w fabryce w Monachium, dzięki czemu firma jednolite standardy produkcji w ramach swojej sieci produkcyjnej.

Dzięki przejęciu serii lekkiej i średniej, fabryka MAN w Krakowie będzie oferować kompletną gamę ciężarówek MAN  W przypadku serii ciężkiej, Kraków pełni również funkcję fabryki wyrównującej wolumen dla głównego zakładu w Monachium, gdzie potrzebne jest miejsce na mieszaną produkcję ciężarówek konwencjonalnych i elektrycznych. Monachium obecnie przechodzi proces konwersji na elektryfikację, a produkcja seryjna pierwszego ciężarówki MAN eTruck rozpocznie się tam już w przyszłym roku. Kraków i Monachium stanowią zatem silny duet w „sojuszu ciężarówkowym”.

Czytaj też: Propozycje PiS są niebezpieczne dla inflacji! Potrzebujemy głosu rozsądku

Nowa hala produkcyjna MAN w Norymberdze już gotowa

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button