LotniczyTransport

Airbusy wciąż popularne! A320neo trafił aż do Nowej Zelandii

Linie zamówiły łącznie 20 odrzutowców z rodziny A320neo

Modernizując swoją flotę wąskokadłubową, linie Air New Zealand dodały do niej dziesiąty samolot Airbus A321neo. Maszyna wystartowała z zakładów Airbusa w Niemczech, bo dotrzeć do nowego domu w Nowej Zelandii. Linie zamówiły łącznie 20 odrzutowców z rodziny A320neo.

Air New Zealand otrzymały nowy samolot Airbus A321neo

Pomimo sporego zasięgu A321neo, nowe odrzutowce wąskokadłubowe nadal wymagają wielu przystanków, aby dostać się do Nowej Zelandii. W przypadku najnowszego odrzutowca, zarejestrowanego jako ZK-OYC, międzylądowania odbywały się w Maskacie (Oman), Kuala Lumpur (Malezja) i Cairns (Australia), zanim ostatecznie maszyna dotarła do ​​Auckland (Nowa Zelandia).

Przed dostawą dla Air New Zealand, ​​samolot Airbus A321neo wykonał tylko dwa loty testowe o łącznym czasie lotu próbnego wynoszącym cztery godziny i siedem minut. Maszyna została po raz pierwszy zauważona (bez zainstalowanych silników) w sierpniu 2022 roku. Jej pierwszy i drugi lot testowy odbył się odpowiednio 7 i 14 lutego.

Swój pierwszy samolot A321neo przewoźnik odebrał pod koniec 2018 roku. Zarejestrowany jako ZK-NNA, odrzutowiec był pierwszym z 20 odrzutowców z rodziny Airbus A320neo zamówionych przez nowozelandzkie linie. Ponieważ linia lotnicza przejęła już sześć A320neo i dziesięć A321neo, do odbioru pozostały już tylko cztery samoloty.

Czytaj też: Najbezpieczniejsza linia lotnicza na świecie wybrana. Duże zaskoczenie

Dwie konfiguracje samolotów

Air New Zealand posiada w swojej flocie samoloty Airbus A321neo w dwóch różnych konfiguracjach: międzynarodowej i do operacji krajowych. Jednak między samolotami nie ma zbyt dużej różnicy.

Krajowy układ A321neo z 217 miejscami wygląda następująco:

  • Pierwsze 25 rzędów to standardowy układ 3-3
  • Rząd 26 ma tylko cztery miejsca (26B/C/D/E)
  • Rzędy 27-36 wracają do układu 3-3
  • Rząd 37 ma trzy miejsca (37A/B/C)

W samolotach obsługujących loty międzynarodowe układ 214 miejsc jest następujący:

  • Pierwsze 24 rzędy mają układ 3-3
  • Rząd 25 ma trzy miejsca (25A/B/C)
  • Rząd 26 ma dwa miejsca (26B/C)
  • Rząd 27 m pięć miejsc (27A/B/C/D/E)
  • Rzędy od 28 do 37 powracają do układu 3-3

Oprócz różnic w układzie foteli, odrzutowce mają również inaczej rozmieszczone toalety, przy czym samolot przeznaczony do użytku krajowego mai jedną z przodu i dwie z tyłu maszyny. Tymczasem międzynarodowe A321neo mają jedną toaletę z przodu, drugą w środku i trzecią z tyłu. Krajowe A321 mają również mniej miejsca na nogi, a także brak fotelu „Space +”. Krajowe samoloty nie mają też systemów rozrywki pokładowej, a ekrany w oparciach siedzeń pojawiają się tylko w ich międzynarodowych odpowiednikach.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Virgin Australia wraca do Nowej Zelandii po prawie 1 000 dniach

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button