Info z rynkuLotniczyTransport
Gorące newsy

Ponad 6000 lotów odwołanych na całym świecie. Winny wariant Omikron

Ponad 6300 lotów zostało anulowanych przez cały świąteczny weekend. W samą niedzielę odwołano ok. 1500 połączeń, a następne stoją pod znakiem zapytania. Choć głównie ucierpiały amerykańskie linie United, Delta i JetBlue, to chińscy przewoźnicy także są stratni. Wszystko przez wariant Omikron, który dziesiątkuje załogi lotnicze i wysyła ich na przymusową izolację i kwarantannę.

Tysiące lotów odwołanych przez wariant Omikron

Mimo masowych zaszczepień przeciwko COVID-19, wariant Omikron potrafi przełamać barierę immunologiczną. I choć według naukowców jest znacznie mniej zjadliwy, niż wariant Delta, to i tak przez wzgląd na wysoką zaraźliwość, może przyczynić się do zatorów w placówkach medycznych i wzrostu zachorowań. Niestety koronawirus doprowadził także do licznych izolacji załóg lotniczych, co doprowadziło do odwołania tysięcy lotów na całym świecie.

To może dziwić, ponieważ sami przedstawiciele United Airlines wskazali, że wszyscy pracownicy tego przewoźnika muszą być zaszczepieni, bo w innym wypadku zostaną zwolnieni. Tymczasem okazuje się, że Omikron przełamuje ochronę immunologiczną, co może doprowadzić do zwiększonej liczby osób zarażonych. Niemniej jednak wirus ten, jak przyznają sami epidemiolodzy, ma znamiona endemicznego.

 

Zobacz również: Na świecie jest 8 wirusów ptasiej grypy groźniejszych od COVID-19!

Wariant Omikron doprowadził do tysięcy odwołanych lotów na całym świecie. Ludzie koczują na lotniskach

Problem jednak w tym, że zarówno piloci oraz obsługa samolotu, jak i ekipy naziemne zostały wysłane na przymusowe izolacje. Wszystko z uwagi na fakt, że to właśnie Omikron jest dominującym wariantem w USA. Niemniej jednak również Chiny cierpią z tego powodu, ponieważ to właśnie Państwo Środka odwołało najwięcej lotów w ciągu całego weekendu świątecznego. W sumie w samą sobotę odwołano ponad 2800 połączeń, a ponad siedem tysięcy było znacznie opóźnionych.

Linia China Eastern anulowała ponad 540 połączeń, a Air China dokładnie 267 lotów. Tymczasem od niedzielnego poranka pierwsza linia anulowała już 350 lotów. Samo lotnisko w północnochińskim mieście Xi’an zgłosiło prawie 100 odwołanych lotów. Europa także ma problem, ponieważ jedynie na lotnisku London Heathrow w samą niedzielę odwołano 56 lotów, a liczba ta wciąż się zwiększa.

Zobacz również: Unia Europejska wprowadzi zakaz lotów przez nowy wariat COVID-19?

Tymczasem, jak informuje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa na całym świecie na koronawirusa zmarło prawie 5,4 mln osób. Liczba potwierdzonych przypadków wynosi ponad 279 milionów. Niemniej jednak sam wariant Omikron może w realny sposób przyczynić się do zwiększenia odporności populacyjnej, a tym samym wygaśnięcia pandemii. Jednakże jak będzie naprawdę, to przekonamy się już w najbliższych miesiącach.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button