Kolejowy
Gorące newsy

Ruszył pierwszy pociąg z Pakistanu do Turcji przez Iran!

Pakistan, Turcja i Iran otwierają korytarz kolejowy. Państwa chcą wykorzystać potencjał handlowy, korzystając z najtańszego środka transportu, jakim jest kolej. Pierwszy pociąg z Pakistanu do Turcji przez Iran wyruszył w trasę 21 grudnia, jednorazowo może przewieźć ok. 80 000 ton towarów. 

Pociąg na trasie Islamabad-Teheran-Stambuł

Pociąg rozpoczyna swój bieg na stacji Islamabad, następnie dojeżdża do miejsca docelowego w Zahedan w Iranie, później turecki pociąg przejmuje ładunek i zmierza w kierunku Stambułu. Pociąg pokonuje 6656 kilometrów w jedną stronę. Trasa obejmuje 2570 km w Iranie, 2000 km w Turcji i około 1900 km w Pakistanie. Pociąg ITI będzie kursował regularnie we wtorek każdego tygodnia. Szacowany czas transportu wynosi 15 dni, jednak ma zostać skrócony do 12 dni. W przyszłości trzy kraje planują uruchomienie pociągu pasażerskiego na tej trasie. Ambasador Turcji, Mustafa Yurdakul, wyraził nadzieję, że wkrótce pociąg będzie dojeżdżał do Europy. Ze Stambułu pociąg może szybko dotrzeć do krajów UE, wykorzystując podmorski tunel kolejowy Marmara, który niedawno został otwarty dla kolejowego ruchu towarowego, co umożliwiło szybsze połączenie między europejską i azjatycką stroną tureckiego miasta.

Zobacz także: Legendarny pociąg Orient Express wraca na tory. Kiedy pierwszy wyjazd?

Pociąg z Pakistanu do Turcji – sankcje USA

Projekt był opóźniony ze względu na sankcje, które Stany Zjednoczone nałożyły na Iran. Projekt zaczął być opłacalny, gdy w zeszłym roku wzrosły stawki frachtu morskiego i lotniczego. Wówczas firmy logistyczne zaczęły szukać alternatywnych sposobów na przewiezienie towarów.

Mapa 1. Przebieg trasy pociągu z Pakistanu do Turcji przez Iran. 

Źródło: ECO/RailFreight

Minister kolei Pakistanu powiedział o projekcie:

Uruchomienie pociągu kontenerowego z Pakistanu do Iranu i Turcji było od dawna marzeniem krajów regionu, które właśnie się spełniło.

Dodał również, że pociąg towarowy jest kamieniem milowym w relacjach pomiędzy krajami. Kolej ma także duże znaczenie w regionalnej łączności i promowaniu działalności gospodarczej w regionie. Pociąg ITI nazywany jest również Eco Container Train.

Zobacz także: Transport z Chin: W 2021 roku koleją przewieziono niemal milion TEU!

Uruchomienie pociągu na trasie Islamabad-Teheran-Stambuł wpłynie także na eksport, import i handel między krajami członkowskimi. Pakistan dąży do rozwoju transportu intermodalnego, problemem jednak jest zły stan infrastruktury. Nie wiadomo czy regularne kursowanie pociągu będzie opłacalne w dłuższej perspektywie, z uwagi na sankcje i związane z nimi problemy administracyjne w Iranie.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button