Info z rynkuLotniczyTransport
Gorące newsy

Unia Europejska wprowadzi zakaz lotów przez nowy wariat COVID-19?

W związku z ogromnym zagrożeniem, jaki niesie za sobą nowy wariant COVID-19, Bruksela planuje zawieszenie wszystkich lotów na terenie Unii Europejskiej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że decyzja będzie wprowadzona w najbliższym czasie. Wszystko po to, żeby zatrzymać afrykańską mutację, która jest o wiele bardziej zaraźliwa niż wariat Delta. Ta z kolei doprowadziła już do zapaści służby zdrowia wiele krajów na świecie. Czy mamy się czego obawiać i czy loty ponownie zostaną anulowane na czas nieokreślony?

Unia Europejska blokuje transport lotniczy z afrykańskimi krajami przez nowy wariant COVID-19

W Europie potwierdzono pierwszy przypadek nowego wariantu koronawirusa. To B.1.1.529, który został pierwotnie nazwany „Nu” i pochodzi z Afryki, wykryto go głównie w RPA, Botswanie. Dodatkowo odkryto go u osób w Hongkongu, które wcześniej podróżowały po Czarnym Lądzie. Ostatecznie nowy wariat został nazwany mianem Omikron (to piętnasta litera alfabetu greckiego).

Zobacz również: Żaden kraj nie radzi sobie tak źle z pandemią Covid-19 jak Polska

Ta sytuacja spowodowała pilne spotkanie WHO, które zaleciło wszczęcie dodatkowych procedur, które zanalizowałyby ryzyko. Okazało się, że wirus posiada ponad 50 mutacji, z czego aż 32 dotyczy samego białka kolca. Oznacza to, że jest znacznie zaraźliwszy od Delty, która sama w sobie jest bardziej niebezpieczna, niż wariant podstawowy, czy brytyjski.

Zobacz również: United Airlines zwolniło 593 osoby, bo się nie zaszczepiły na COVID-19

Wszystko to sprawia, że Komisja Europejska na poważnie zastanawia się nad wstrzymaniem wszystkich lotów na terenie UE. Jak wyznał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w rozmowie z Radio Zet:

W Brukseli trwa narada w sprawie nowego wariantu koronawirusa i wstrzymywania lotów. Bardzo dużo wskazuje na to, że takie restrykcje zostaną wprowadzone, i to na poziomie unijnym.

Niewykluczone, że ta odmiana koronawirusa jest już na terenie innych państw unijnych. […] Te informacje są niepokojące, dlatego niewykluczone, że takie restrykcje zostaną wprowadzone.

Zobacz również: Covid-19: Niepraktykujący piloci stwarzają większe zagrożenie w powietrzu

Nowy wariant COVID-19 Omikron doprowadził do blokady UE z siedmioma krajami Afryki

I choć do tej pory odnotowano jedynie 100 przypadków nowej mutacji, to eksperci nie mają wątpliwości, że jest skrajnie niebezpieczna. Wszystko dlatego, że najprawdopodobniej pochodzi od osoby chorej na HIV/Aids, która miała znacznie obniżoną odporność.

Dodatkowo przez swoją strukturę może omijać przeciwciała monoklonalne, co sprawia, że istnieje ryzyko obniżenia działania metod leczenia. Wirus wymyka się bowiem mechanizmom obronnym organizmu i jest na tyle nietypowy, że może być niezwykle niebezpieczny.

Decyzja w kwestii zamknięcia przestrzeni powietrznej ma zapaść już w najbliższym czasie. WHO samo przyznało, że wariant COVID19 Omikron jest „niepokojący”. Ponadto Unia Europejska zgodziła się na wprowadzenie zakazu podróży do siedmiu krajów afrykańskich. Są to:

  • Botswana
  • Eswatini
  • Lesotho
  • Mozambik
  • Namibia
  • Republika Południowej Afryki
  • Zimbabwe

Kwestie blokady kolejnych krajów mają zapaść już wkrótce po bacznej analizie eksperckiej. Sprawa jest zatem rozwojowa i będziemy do niej wracać.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button