PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowy

DB Cargo odebrał lokomotywy od Siemens Mobility

Jeden z największych operatorów kolejowego transportu towarowego w Polsce DB Cargo Polska odebrał od Siemens Mobility cztery lokomotywy wielosystemowe Vectron MS. Są to kolejne pojazdy Vectron w barwach DB Cargo Polska. Każdy z nowych pojazdów został okolicznościowo oklejony, łącząc elementy Europejskiego Roku Kolei, ekologii oraz malarstwa Jarosława Jaśnikowskiego.

Flota DB Cargo cały czas rośnie

Vectron to uniwersalna lokomotywa, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach i różnych warunkach eksploatacyjnych. Lokomotywa powstała z myślą o realizacji różnorodnych zadań przewozowych.

W 2012 roku DB Cargo Polska zakupiła 23 lokomotywy elektryczne Vectron. Było to jedno z pierwszych zamówień na nowe lokomotywy Siemensa. Teraz firma uzupełnia swoją flotę Vectronów o kolejne lokomotywy przeznaczone do rozwoju ruchu intermodalnego.

Konsekwentnie rozbudowujemy i modernizujemy flotę elektrycznych lokomotyw szlakowych. Dzięki wielosystemowym Vectronom nie tylko poszerzymy zakres realizacji usług intermodalnych, ale także zmniejszymy nasz ślad węglowy. W DB Cargo Polska 90% przewozów wykonywanych jest taborem elektrycznym, co w połączeniu z deklaracją zasilenia od 2022 roku w połowie, a od 2023 roku w całości, naszych elektrycznych lokomotyw energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, da nam możliwość zaoferowania usług ekologicznego transportu – mówi Marek Staszek, prezes zarządu DB Cargo Polska.

Lokomotywy DB Cargo w okolicznościowym „malowaniu”

Nowe lokomotywy Vectron MS dla DB Cargo Polska dysponują maksymalną mocą 6,4 MW, są wyposażone w system ETCS zgodny z obecnie obowiązującymi specyfikacjami (Baseline 3) oraz rozwijają maksymalną prędkość 160 km/h. Lokomotywy posiadają homologację na Polskę oraz Czechy, przy czym pojazdy z platformy Vectron zostały dopuszczone do eksploatacji w 20 europejskich krajach. Nowe Vectrony dla DB Cargo Polska można w razie potrzeby i zmieniających się okoliczności w ciągu kilku tygodni wyposażyć w dodatkowe dopuszczenia do pracy w innych krajach, takich jak Słowacja, czy Węgry.

Siemens Mobility

Vectrony dla DB Cargo to wyjątkowe pojazdy także ze względu na okolicznościową okleinę. Nawiązujemy zarówno do Europejskiego Roku Kolei, proekologicznych aspektów przewozów kolejowych („Gram w zielone”), a prawdziwą gratką dla miłośników kolei i malarstwa są inspiracje twórczością malarza Jarosława Jaśnikowskiego – uznanego na całym świecie twórcy realizmu magicznego. Malarstwo Jaśnikowskiego charakteryzuje się również zamiłowaniem autora do wszelkiego rodzaju fantastycznych pojazdów, machin, a lokomotywa Vectron doskonale wpisuje się w tę koncepcję – powiedział Krzysztof Celiński, prezes zarządu Siemens Mobility.

Ponad 1100 Vectronów w Europie

W Polsce lokomotywy Vectron zostały zakupione także przez  PKP CARGO, CARGOUNIT, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal. Obecnie łącznie 60 lokomotyw Vectron jest w rękach polskich przewoźników, a znacznie więcej – wjeżdża codziennie na sieć PKP PLK S.A. z zagranicy. Do tej pory zostało sprzedanych ponad 1100 lokomotyw Vectron dla ponad 58 klientów w 16 krajach w całej Europie, które przejechały już ponad 500 milionów kilometrów.

Siemens Mobility

Lokomotywy zostały zakupione przez DB Cargo Polska przy wsparciu funduszy unijnych, we współpracy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT), w ramach projektu „Usprawnienie transportu intermodalnego w Polsce poprzez połączenie terminali kontenerowych na wybrzeżu bałtyckim i terminali dystrybucyjnych w południowej Polsce z osią transportową, łączącą Europę zachodnią z krajami WNP i Chinami”. Celem projektu jest stworzenie warunków do uruchomienia stałych kolejowych połączeń intermodalnych oraz poprawa jakości świadczonych usług w tym zakresie.

Zobacz także: CARGOUNIT kupuje lokomotywy! Zamawia do 30 Vectronów i Traxxy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button