Info z rynkuMorskiTransport

Maersk przeznaczył aż 80 milionów dolarów na bonusy dla pracowników

Największa na świecie duńska firma żeglugowa A.P. Moller-Maersk przeznaczyła aż 1000 dolarów bonusu każdemu ze swoich około 80000 pracowników. Wszystko dzięki rekordowym zyskom, które uzyskała dzięki wzrostom cen frachtu morskiego. Premia zostanie wypłacona w grudniu, lub w styczniu na początku 2022.

Transport morski to idealny biznes dla duńskiej spółki Maersk. Pracownicy także mogą cieszyć się z sukcesu firmy

Wraz ze wzrostem popularności zakupów online, nadszedł zwiększony popyt na kontenerowce. I choć na całym świecie porty morskie są zablokowane, to korzystają na tym firmy żeglugowe. Prym wiedzie w tym Maersk, który od początku pandemii winduje ceny frachtu.

Czytaj więcej: Maersk osiąga rekordowe przychody z transportu i winduje ceny frachtu

Wszystko to sprawia, że firma jest w stanie przeznaczyć ogromne środki finansowe na bonusy dla swoich pracowników. Jak informuje Bloomberg, firma przekaże na ten cel 80 mln dolarów. Co ciekawe, program premiowy nie obejmuje 400 najlepszych menadżerów.

Maersk w samym 2021 roku uzyska dochód netto przekraczający 17 mld dolarów. Dochód ten jest rekordowy ze względu na wciąż rosnące ceny frachtu morskiego, które urosły do niebotycznych stawek. Ceny frachtu są bowiem wyższe aż o 547% niż średnia sezonowa z ostatnich pięciu lat. Wpływ na to miała również blokada Kanału Sueskiego w marcu 2021, jego głównym wpływem tej sytuacji jest pandemia COVID-19.

Czytaj więcej: Transport morski: ceny frachtu szybują w górę. Ucierpią firmy lokalne

Jak wskazał dyrektor generalny spółki Soren Skou:

W ogromnym wysiłku zespołowym nasi koledzy na całym świecie stanęli ponad wezwaniem, aby odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów. A nie było to łatwe, biorąc pod uwagę niewiadome i zakłócenia, z którymi musieliśmy sobie poradzić. Dotyczy to m.in. problemów z łańcuchami dostaw, liczne zatory i niedobory zdolności produkcyjnych.

Źródło: Bloomberg

Zobacz również: Szoki podażowe powoli ustają. Tanieją chipy, fracht, materiały i surowce

Podobną premię przekazano pracownikom już w 2020 roku. Wówczas firma również odnotowała zysk, który wynosił nawet 2,9 mld dolarów. To z kolei znaczna poprawiło sytuację finansową spółki, ponieważ w trzech ubiegłych latach firma ponosiła straty fiskalne i liczyła się z obniżeniem zdolności operacyjnych.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button