Transport

Hyundai pokazał wodorowe ciągniki siodłowe bez kabin o zasięgu 1000 km

Na konferencji Hydrogen Wave Hyundai Motor Group zaprezentowano strategię Hydrogen Vision 2040. Producent zapewnia, że chce popularyzować technologię wodorową dla „wszystkich, wszystkiego i wszędzie”. Podczas forum zaprezentowano między innymi plany rozwoju wodorowych ciężarówek oraz nowy koncept dwuosiowego podwozia. A także, co najważniejsze — ciągniki siodłowe, które mogą zmienić transport.

Przedstawiciele Hyundai Motor Group zaprezentowali plany rozwoju firmy, która ma ukierunkować się w stronę zerowej emisyjności i jak największej wydajności. Na forum Hydrogen Wave omówiono wizję koncernu, która dotyczyła zmian w zakresie wodorowej mobilności i rozwijaniu technologii ogniw paliwowych.

Rozwój robotyzacji jest nieunikniony. Czy tego chcemy, czy nie

Według tej strategii koncern zamierza być pierwszym globalnym producentem samochodów, który do 2028 roku wprowadzi technologię ogniw paliwowych do swoich pojazdów. Firma planuje spopularyzować energię wodorową do 2040 roku, jako realnego zamiennika tradycyjnych paliw. Ponadto, koncern zamierza wprowadzić podobne rozwiązania w transporcie i innych sektorach, którymi się zajmuje.

Jak przekazał Euisun Chung, który piastuje fotel prezesa Hyundai Motor Group:

Wizją Hyundai Motor Group jest zastosowanie energii wodorowej we wszystkich dziedzinach życia i przemysłu, takich jak nasze domy, miejsca pracy, lokale usługowe i fabryki. Celem jest sprawienie, aby wodór był łatwo wykorzystywany przez wszystkich, wszystko i wszędzie. Chcemy oferować praktyczne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju ludzkości, a dzięki tym przełomowym odkryciom dążymy do rozwinięcia światowego społeczeństwa wodorowego do 2040 roku.

 

Rozpoczynają się testy rzeczywiste elektrycznej ciężarówki Volta Zero

Zaznaczono również, że:

[…] Według Rady Wodorowej – globalnej inicjatywy głównych firm energetycznych, transportowych, przemysłowych i inwestycyjnych do 2050 roku technologia wodorowa będzie zaspokajała 18% światowego zapotrzebowania na energię. Z kolei wielkość tego rynku sięgnie 2,5 miliarda dolarów. Upowszechnienie energii wodorowej pomoże również obniżyć emisję CO2 o ponad sześć miliardów ton rocznie, jednocześnie tworząc 30 milionów nowych miejsc pracy.

Hyundai rozwija strategię napędów wodorowych. Do 2040 chce być w tym zakresie potentatem

Aby potwierdzić omawianą strategię, firma już zaczęła masową produkcję ciężarówki XCIENT Fuel Cell. Pojazd jest pierwszą na świecie ciężarówką z ogniwami paliwowymi produkowaną seryjnie. Podczas Hydrogen Wave zaprezentowano również koncepcję „Trailer Drone”. Jest to system transportu kontenerów, który jest zasilany wodorem i jest w pełni autonomiczny.

Źródło: Hyundai News

Koncepcja Trailer Drone to zasilany wodorem i w pełni autonomiczny system transportu kontenerów. Dzięki odpowiednio skompresowanym zbiornikom wodoru jest on dostosowany do rodzaju pokonywanej trasy. Ponadto jak przedstawia producent system autonomiczny Trailer Drone zapewni ponad 1000 km zasięgu na jednym tankowaniu. To z kolei jest  porównywalne z istniejącymi systemami transportu kontenerów.

Ponadto jak przekazuje spółka, specjalnie pod kątem Trailer Drone opracowano układ o nazwie „Fuel Cell e-Bogie”. Termin ten pochodzi z branży kolejowej i oznacza wózek szynowy, czyli podwozia kołowe, znajdujące się pod każdym wagonem. System ten polega na niezależnym sterowaniu wszystkich kół, dzięki czemu zezwala to na dużą zwrotność i bezpieczeństwo. To z kolei sprawia, że Trailer Drone może z łatwością poruszać się w portach i ciasnych uliczkach miejskich.

Toyota po kolizji zawiesza samojezdne pojazdy w wiosce olimpijskiej

Na forum zaprezentowano również ciężarówkę H Moving Station. Pojazd wyposażono w urządzenia do uzupełniania zbiorników pojazdów z napędem wodorowym (FCEV). Jak twierdzi producent, jest to:

[…] Taka przenośna stacja tankowania wodoru umożliwia jednoczesne ładowanie do 25 samochodów Hyundai NEXO. Zapewniając nie tylko wygodę, ale także umożliwia tankowanie w obszarach o ograniczonej liczbie stacji wodoru.

Źródło: Hyundai News

 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button