Info z rynkuMagazynyTransport

Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo powstanie już za trzy lata

Bydgoszcz z roku na rok staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem dla inwestorów z całego świata. Udowodniła to ostatnia inwestycja Panattoni, który planuje inwestować w mieście coraz większe środki. Na pewno pomoże w tym budowa Terminalu Intermodalnego Bydgoszcz Emilianowo, który planowo ma powstać w ciągu trzech lat.

Bydgoszcz to jeden z najważniejszych ośrodków magazynowych na Kujawach. Miasto ma ważne znaczenie lokalizacyjne i wiele pozytywnych aspektów logistycznych, w tym realizowaną drogę ekspresową S5, która połączy miasto z Poznaniem i Gdańskiem. Jego ważnym atutem są trzy główne połączenia kolejowe (Śląsk-Gdańsk, Warszawa-Szczecin oraz Wrocław-Gdynia).

Egipt chce zbudować najlepszy system transportowy na świecie. Uda się?

Bydgoszcz może stać się jednym z głównych ośrodków przeładunkowych w kraju

Możliwości miasta zostały docenione przez szereg firm, które w ostatnich latach nieprzerwanie inwestują w jego rozwój. Udowadnia to strategia wybudowania w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznego dużego portu intermodalnego, który na stałe wpłynie na rozwój całego regionu.

W tym celu powołano spółkę Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo, która jest wspierana przez szereg najważniejszych instytucji państwowych. Jak zaznaczył Polski Instytut Transportu Drogowego:

Stronami porozumienia w budowie terminala są: Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Polskie Koleje Państwowe S.A., Gmina Nowa Wieś Wielka, Zarząd Morski Portu Gdynia S.A. Dodatkowo strony dotyczą Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, oraz Krajowego Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i PKP CARGO S.A. Inwestycja ma powstać w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Źródło: Polski Instytut Transportu Drogowego

Z tego powodu Paweł Bukowski, prezes zarządu Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo przekazał, że budowa obiektu będzie składała się z wytyczonych etapów:

W tej chwili trwają prace przygotowawcze i jest przygotowany program funkcjonalno – użytkowy. Aby przystąpić do konkursu, musimy uzyskać zgody środowiskowe. Określi je nam Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska na podstawie złożonej przez nas karty przedsięwzięcia (KIP). Myślę, że po otrzymaniu środków na budowę terminala, ukończymy inwestycję w ciągu trzech lat.

Godnym uwagi jest fakt, że Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej uznało, że rozwój bydgoskiego terminalu jest istotny pod kątem rozwoju gospodarki regionalnej. Z tego powodu wsparcie finansowe będzie dotyczyło zarówno środków z budżetu państwa, jak i z Unii Europejskiej.

W tym celu Spółka wykupi od Lasów Państwowych 5,7 ha terenu. Jak jednak wskazał prezes Paweł Bukowski, zakupiona powierzchnia nie będzie obejmowała całego terminala. Wszystko dlatego, że jego część powstanie na istniejącej stacji kolejowej i zbudowanych rozjazdach. Wszelkie szczegóły na temat planowanej inwestycji poznamy już w październiku.

Gdańsk za 2 mld zł stanie się jednym z największych portów w Europie

Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo jest istotny jeszcze z innego powodu

Inwestycja w Emilianowie k. Bydgoszczy, jest częścią tak zwanego bydgoskiego węzła multimodalnego. Jak wskazał Polski Instytut Transportu Drogowego, dzięki niemu ułatwiony będzie „przewóz towarów pomiędzy trójmiejskimi portami a południem kraju.” Konkludując, Bukowski zaznaczył:

Emilianowo ma bardzo dobre połączenie z Gdynią i Gdańskiem, a dzięki linii kolejowej 207 również z Elblągiem. Ponadto poprzez linię 18 z zespołem portów Szczecin-Świnoujście.

Szacunkowe zdolności przeładunkowe Terminalu Intermodalnego Bydgoszcz Emilianowo, to 80 tys. TEU rocznie.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button