Info z rynkuKolejowyTransport

Kolej Dużych Prędkości Warszawa – Łódź powstanie do 2027 roku

Kolej Dużych Prędkości Warszawa – Łódź ma powstać do 2027 roku. Spółka Centralny Port Komunikacyjny zawarła właśnie kontrakt na prace przygotowawcze. Na trasie pociągi mają jeździć nawet 250 km/h.

W ramach podpisanej umowy zostanie przygotowane studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ). Tzw. STEŚ (studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe) dla spółki CPK wykona konsorcjum firm: IDOM, Multiconsult, Transprojekt Gdański i Arcadis. Na realizacje prac, w skład których wchodzą m.in. analizy przebiegów, a także specjalistyczne opracowania: techniczne, środowiskowe i ekonomiczne, wykonawca będzie miał ok. 10 miesięcy.

Finalnym efektem umowy będzie wskazanie rekomendowanego przebiegu linii kolejowej między Warszawą a Łodzią w zakresie koniecznym do prowadzenia działań inwestycyjnych. Przygotowanie STEŚ jest kolejnym krokiem na drodze do pozyskania wymaganych pozwoleń i rozpoczęcia prac budowlanych.

Kolej Dużych Prędkości Warszawa – Łódź do 2027 roku

Linia KDP między Warszawą a Łodzią ma przebiegać również przez Centralny Port Komunikacyjny. W sumie ma liczyć 136 km długości, a pociągi będą na niej mogły osiągać prędkość 250 km/h. Tym samym pociąg z Warszawy do CPK będzie jechał 15 minut, a do Łodzi w 45 minut. Jest to czas blisko dwukrotnie krótszy niż obecnie. Warto dodać, że przyjęte przez CPK założenia projektowe pozwolą na zwiększenie prędkości nawet do 350 km/h. Prace przy budowie linii kolejowej mają rozpocząć się w 2023 roku. Pociągami pojedziemy natomiast wraz z otwarciem lotniska – w 2027 roku.

W dalszej kolejności nowa trasa Warszawa-Łódź zostanie wydłużona. Dzięki temu powstanie szybkie połączenie kolejowe między Warszawą CPK i Łodzią a Wrocławiem i Poznaniem, którego koncepcja od swojego kształtu bywa nazywane „igrekiem”.

Ponad 340 km nowych linii kolejowych na Mazowszu

Na Mazowszu w ramach programu kolejowego CPK powstanie łącznie ok. 344 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest spółka CPK, a kolejne ok. 654 km zostanie zmodernizowane przez PKP PLK. W Łódzkiem będzie wybudowanych ok. 219 km nowych linii kolejowych, a kolejnych ok. 305 km zostanie zmodernizowanych.

W skali całej Polski w trakcie prac przygotowawczych są już w sumie ok. 743 km nowych linii kolejowych CPK. W ciągu ostatnich dni spółka wskazała wykonawców sześciu z ośmiu przetargów na tzw. STEŚ. Jednocześnie CPK oczekuje na uprawomocnienie się wyboru ofert w postępowaniach na wykonawcę prac przygotowawczych dla węzła CPK, a także projektu budowlanego dla tunelu dalekobieżnego CPK (dla pociągów jadących od strony Warszawy i CPK zacznie się w tym samym miejscu co drążony obecnie przez PKP PLK tunel aglomeracyjny i regionalny – na stacji Łódź Fabryczna).

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button