KolejowyTransport

KDP pojawi się w Wielkiej Brytanii. Pociągi pojadą nawet 360 km/h!

Kolej Dużych Prędkości będzie rozwijana w Wielkiej Brytanii. Wszystko dzięki przetargowi, który wygrały spółki Alstom oraz Hitachi, którego wartość wynosiła aż 2 mld funtów. Dzięki temu na tory wyjadą 54 pociągi, które zostaną wybudowane w angielskich fabrykach. Będą one najszybszymi pociągami w Europie. Ich prędkość będzie dochodzić nawet do 360 km na godzinę.

Brytyjska Kolej Dużych Prędkości (KDP) będzie najszybsza w Europie

Konsorcjum join-venture Alstom i Hitachi Rail podpisało kontrakt opiewający na 2 mld funtów z High Speed 2 Ltd. Umowa dotyczy budowy i 12-letniego utrzymania Kolei Dużych Prędkości. Flota będzie w pełni elektryczna i jednocześnie będzie jedną z najbardziej energooszczędnych na świecie.

Zobacz również: Kolej Dużych Prędkości Warszawa – Łódź powstanie do 2027 roku

Wszystko dzięki niższej masie pociągu na pasażera i aerodynamicznej konstrukcji. Jednocześnie pociągi będą miały zasilanie regeneracyjne i będą posiadać najnowszą energooszczędną technologię trakcji.

Źródło: Alstom

Jak poinformowała spółka Alstom, pociągi będą budowane w trzech fabrykach na terenie Wielkiej Brytanii. Dotyczy to zmodernizowanego za 8,5 mln funtów zakładu spawalniczego Hitachi Rail w Newton Aycliffe, którego wyposażono w nowe stanowiska i malarnię. Z kolei w zakładzie Alstom w Derby zostaną przygotowane komponenty takie jak wnętrza, niezbędna elektryka, czy wózki.

Tym samym kontrakt zapewni setki nowych miejsc pracy, które mogą uratować lokalną gospodarkę. Co więcej, brytyjska KDP połączy miasta w całym kraju, m.in. Stoke, Crewe, Manchester, Liverpool, Carlisle, Motherwell i Glasgow.

Źródło: Alstom

Zobacz również: Koleje Luksemburskie zakupiły pierwsze w Europie autonomiczne pociągi

Jak wskazał Andrew Barr, dyrektor generalny grupy Hitachi Rail:

Bardzo się cieszymy, że w ramach naszej spółki joint venture z Alstom będziemy pionierami następnej generacji kolei dużych prędkości w Wielkiej Brytanii. Ten zbudowany w Wielkiej Brytanii pociąg będzie najszybszy w Europie. Jestem zatem dumny z roli, jaką Hitachi odegra w poprawie mobilności w Wielkiej Brytanii dzięki temu projektowi.

Z kolei Nick Crossfield, Dyrektor Zarządzający Alstom na Wielką Brytanię i Irlandię powiedział, że:

HS2 to jedyna w swoim rodzaju okazja do przekształcenia Wielkiej Brytanii poprzez zbudowanie zrównoważonego systemu transportowego na miarę XXI wieku. Cieszę się, że spółka joint venture Alstom i Hitachi Rail została wybrana do zaprojektowania, zbudowania i utrzymania w Wielkiej Brytanii następnej generacji kolei dużych prędkości.

Źródło: Alstom

KDP w Wielkiej Brytanii będzie w stu procentach elektryczne

Pociągi będą miały zainstalowane Wi-FI oraz specjalne czujniki, które będą monitorować ewentualne usterki pojazdów. Dzięki nowej technologii pasażerowie będą mogli korzystać z niezawodnych składów, które będą zabezpieczone przed ewentualnymi problemami technicznymi.

Zobacz również: Budapeszt i Warszawa mają zostać połączone koleją dużych prędkości

Pociągi będą mogły przewieść ponad 500 osób podczas jednej podróży. Dodatkowo, jak wskazuje Alstom, energia elektryczna pobierana będzie z sieci, która w nadchodzących latach będzie jeszcze bardziej zdekarbonizowana. Oznacza to jeszcze większe oszczędności, które przydadzą się zwłaszcza lokalnym samorządom.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button