PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport
Gorące newsy

Najdłuższa trasa kolejowa na świecie: Portugalia – Polska – Singapur

Aż 18 tysięcy kilometrów liczy najdłuższa trasa kolejowa na świecie. Wszystko dzięki zakończeniu budowy odcinka kolejowego w Laosie, które połączyło miasto Boten ze stolicą Wientian. Jego budowa trwała ponad 5 lat i wynosi 414 kilometrów. Oznacza to, że podróżni wyjeżdżający z portugalskiego Lagos, mogą zakończyć swoją podróż w Singapurze. Pociąg przejedzie również przez Polskę.

Najdłuższa trasa kolejowa na świecie pojedzie przez Polskę

Jak wyliczył bloger kolejowy Mark Smith, znany jako The Man in Seat, najdłuższa trasa kolejowa na świecie potrwa 21 dni i wymaga skorzystania z ośmiu przesiadek. Rozpoczyna się w portugalskim Lagos w rejonie Algavre, a dalej jedzie przez Lizbonę, Madryt i Paryż.

Zobacz również: Europie powstają Koleje Dużych Prędkości

Następnie podróżni muszą przejechać przez Niemcy, Polskę i Białoruś, a stamtąd przedostać się do Moskwy. Trasa wiedzie dalej przez Mongolię, Chiny, Laos, Tajlandię, Malezję i kończy ostatecznym przystankiem w Singapurze.

Ile kosztuje bilet na najdłuższą trasę kolejową na świecie?

Co istotne najdłuższe odcinki tranzytowe, które łączą Paryż i Moskwę oraz Rosję i Chiny są zawieszone z powodu pandemii COVID-19. Cała podróż zajęłaby 21 dni, jeśli podróżny chciałby tylko jechać pociągiem, nie zwiedzając przy tym miast przystankowych.

Wszystko to dzięki otwarciu około 414 km trasy kolejowej w Laosie, której budową zajęli się Chińczycy. Wcześniej najdłuższa trasa kolejowa na świecie sięgała do Wietnamu. Była jednak krótsza o 2000 km. Jak wyliczyli użytkownicy Reddit, aby skorzystać z tej trasy kolejowej, podróżny musiałby zapłacić około 1000 funtów, czyli ok. 5500 zł.

Co istotne, w wyniku pandemii COVID-19 kolej ponownie wróciła do łask. Wystarczy jedynie wspomnieć, że legendarny pociąg Orient Express ponownie wróci na tory, a w całej Europie powstają Koleje Dużych Prędkości.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button