Info z rynkuMagazyny

Dachser: Megatrendy w logistyce branży chemicznej

Logistyka w branży chemicznej wymaga odpowiedniej strategii. Z uwagi na bardziej rygorystyczne warunki dotyczące bezpieczeństwa transportu i magazynowania, podejście musi być kompleksowe. Jakie obecnie wyróżnia się megatrendy w logistyce branży chemicznej? 

Megatrendy w logistyce branży chemicznej według Dachser

Przemysł chemiczny jest specyficzny i wymaga odpowiedniej strategii. Eksperci Dachser szacują, że wykorzystuje on ponad 30 000 substancji, z których powstaje blisko milion produktów. Z oczywistych względów niektóre substancje oznaczone są jako niebezpieczne, wobec czego wdrażane są rygorystyczne warunki dotyczące ich przechowywania i transportu.

Dachser wskazuje, że branża powinna jak najszybciej stać się neutralna względem klimatu. Co więcej, kluczowe w tym kontekście wydaje się przejście z energii i zasobów opartych na paliwach kopalnych na źródła odnawialne i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Jednym ze sposobów, które to ułatwią, będzie wykorzystanie cyfrowych możliwości.

Ewelina Staszewska-Kobiela, kierownik rozwoju biznesu DACHSER Chem Logistics w Polsce, powiedziała:

Troska o środowisko jest istotnym czynnikiem, który generuje potrzebę zmian. Na przykład DACHSER od stycznia 2022 r. na całym świecie przechodzi stopniowo na energię elektryczną wytwarzaną ze źródeł odnawialnych. Ponadto instalujemy i rozbudowujemy systemy fotowoltaiczne na dachach swoich budynków w Europie. Jednak największą dźwignią w logistyce chemicznej jest precyzyjne planowanie i maksymalne wykorzystanie pojemności ciężarówek. Sztuczna inteligencja może odegrać ważną rolę w osiągnięciu tego celu.

Zobacz także: Trendy w cyfrowym łańcuchu dostaw napędzają ekspansję TrueCommerce

Rozwiązania cyfrowe jako element niezbędny

Z uwagi na rosnące wymagania klientów, wciąż pojawiają się nowe modele biznesowe oraz kanały sprzedaży. W związku z tym ciągle zmienia się łańcuch dostaw. Biorąc pod uwagę, że transportowi giganci dokonują ekspansji również na morzu i w powietrzu, wzmacniając usługi frachtu lotniczego i morskiego, zarządzanie sieci połączeń jest utrudnione i wymaga odpowiednich rozwiązań.

Zobacz także: Czy Polsce grozi blackout? Polski Instytut Ekonomiczny: nie

Ekspertka Dachser dodaje również, że:

Efektywne i inteligentne zarządzanie siecią oraz łańcuchem dostaw wiąże się z jak najdokładniejszymi prognozami zapotrzebowania na moce przerobowe. Dlatego w coraz większym stopniu wykorzystujemy sztuczną inteligencję i analizę Big Data.

Szacuje się, że to właśnie Big Data usprawni wiele procesów logistycznych na każdym etapie planowania. W przypadku firm takich jak Dachser logistyka będzie wspierać menedżerów w podejmowaniu konkretnych decyzji oraz odciążać ich od rutynowych zadań. Digitalizacja jest również szansą na większą przejrzystość w łańcuchy dostaw.

Pomimo że robotyka staje się powoli normą w branży, eksperci Dachser przekonują, że nie zastąpi ona ludzi. Wobec tego operator proponuje system cyber-socjo-fizyczny, w którym przepływy danych i towarów łączą się, aby zaspokoić  potrzeby jednostek.

Logistyka przyszłości i megatrendy w logistyce

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button