Pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zostały przekazane na polskie drogi i ich rozbudowę oraz modernizację. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wspólnie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych oficjalnie zatwierdziły dwie umowy, które umożliwią zapewnienie wsparcia finansowego z KPO dla wybranych inicjatyw. Łączna wartość tych umów wynosi około 2,3 mld złotych.
Pieniądze z KPO na polskie drogi
W ramach ogłoszonego w grudniu naboru E2.2.1 Inwestycje w bezpieczeństwo transportu, pieniądze z KPO otrzymać projekty, których celem jest budowa 90 kilometrów obwodnic, modernizacja 305 miejsc na drogach oznaczonych jako niebezpieczne oraz instalacja 128 automatycznych urządzeń, które monitorują polskie drogi i ruch drogowy. O możliwość objęcia danego przedsięwzięcia wsparciem mogą starać się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Czytaj też: Od stycznia nie zatankujesz benzyny? Kolosalne zmiany na stacjach paliw!
Odblokowanie środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy, na które od dawna czekali Polacy, pozwoli na szybkie sfinansowanie wielu inwestycji poprawiających bezpieczeństwo na polskich drogach. Dzięki tym pieniądzom powstają nowe, wygodne obwodnice miast oraz będzie można zmodernizować kilkaset niebezpiecznych miejsc na jezdniach – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Ważne projekty
GDDKiA złożyło do CUPT dwa wnioski o uzyskanie wsparcia, co ostatecznie doprowadziło do podpisania umów. Projekt o nazwie „Budowa obwodnic miejscowości na sieci dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad” zakłada sfinansowanie budowy ponad 90 kilometrów obwodnic na sieci dróg krajowych, które są zarządzane przez GDDKiA. Projekt obejmie obwodnice Smolajn, Brzezia, Nowego Sącza i Chełmca, które są już w użytku (środki z zrefinansują zrealizowane inwestycje), oraz obwodnice w trakcie budowy, powstające przy miejscowościach Grzymiszewo, Ostrowiec Świętokrzyski, Lipsk, Stryków, Wąchock, Szczecinek, Gostyń, Pułtusk i Suchowola. Wybrano te obwodnice, dla których już podpisano umowy lub wkrótce miały one zostać podpisane, aby zakończyć ich realizację przed końcem okresu kwalifikowalności KPO, czyli do czerwca 2026 roku.
Czytaj też: Polska otrzymała pieniądze z KPO. Jest decyzja Komisji
W ramach inicjatywy „Poprawa bezpieczeństwa ruchu na sieci dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad”, wsparciem objęte zostaną działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w 125 lokalizacjach na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Podpisano umowę dotyczącą budowy obwodnic na kwotę 2 mld zł, a także umowę na realizację działań związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) na kwotę prawie 290 mln zł.
Znajdziesz nas w Google News