PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Obwodnica Pułtuska coraz bliżej! Jest zielone światło od wojewody

Głównym celem budowy nowej obwodnicy jest wyeliminowanie miasta ruchu tranzytowego

Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję ZRID zezwalającą na budowę około dwudziestu kilometrów nowej drogi. Obwodnica Pułtuska stanowić będzie nowy przebieg dróg krajowych DK57 oraz DK61. Decyzja pozwala na rozpoczęcie prac budowlanych oraz wszelkich procesów związanych z wypłatą odszkodowań dla posiadaczy gruntów.

Już niedługo ruszy obwodnica Pułtuska

Po przekazaniu terenu budowy wykonawca projektu inwestycyjnego rozpocznie prace konstrukcyjne. Powstanie około 16,8 kilometra nowego, dwupasmowego odcinka drogi na trasie DK61, który będzie biegł na zachód od Pułtuska, oraz niemal 3 kilometry jednopasmowej DK57 o nowym przebiegu, omijającej miejscowości Kleszewo i Przemiarowo. W planach jest także budowa czterech węzłów drogowych: Kacice, Pułtusk Południe, Pułtusk Północ i Lipa. Ponadto wybudowane zostaną drogi boczne, które zapewnią dostęp do przylegających terenów, oraz zainstalowane zostaną urządzenia służące ochronie środowiska i zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obwodnica Pułtuska zostanie zbudowana przez firmę Strabag. Umowa, która została podpisana w czerwcu 2021 roku i ma wartość niemal 442 milionów złotych, opiera się na koncepcji „Projektuj i buduj”. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku, bez uwzględnienia przerw zimowych, które trwają od 16 grudnia do 15 marca.

Ministerstwo Infrastruktury

Czytaj też: Długość dróg szybkiego ruchu w Polsce przekroczyła kolejną barierę

Celem odciążenie miasta i bezpieczeństwo mieszkańców

Głównym celem budowy nowej obwodnicy jest wyeliminowanie miasta ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się na drogach krajowych nr 57 i 61, prowadzących przez Pułtusk. Nowa droga zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, odciąży miejscowy układ komunikacyjny oraz zwiększy przepustowość w samym Pułtusku, a także w sąsiednich miejscowościach takich jak Kacice, Kleszewo i Przemiarowo.

Inwestycja wpłynie również na poprawę warunków i bezpieczeństwa ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Drogi krajowe DK57 i DK61 stanowią ważne trasy dojazdowe dla mieszkańców stolicy oraz Mazowsza w kierunku Warmii i Mazur. Warto przypomnieć, że obecnie trwają prace nad sukcesywną modernizacją DK61 między Warszawą a Pułtuskiem, a aktualnie realizowany jest odcinek LegionowoZegrze.

Czytaj też: Polacy pracują tyle, co niewolnicy, czyli liczby, które kłamią

Nowa obwodnica Pułtuska stanowi część inicjatywy obejmującej budowę dziewięciu obwodnic w województwie mazowieckim, która została uwzględniona w Rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030.

Kolejna droga w Małopolsce. Obwodnica Chełmca otwarta

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button