IntralogistykaMagazynyPrzemysł 4.0

Automatyzacja w logistyce postępuje. Roboty są już “kolegami z pracy”

Maszyny są traktowane jako integralna część zespołu.

Automatyzacja w logistyce jest coraz mocniej akceptowana. Nowoczesne technologie nie zabierają, a tworzą miejsca pracy, w których pracownicy magazynowi korzystają ze swoich “robotycznych kolegów” do wykonywania ciężkich prac.

Automatyzacja w logistyce coraz popularniejsza

Automatyzacja i jej akceptacja w logistyce zmieniły się fundamentalnie w okresie dużego niedoboru siły roboczej. Nowoczesne technologie, takie jak autonomicznie działające roboty czy śledzenie komputerowe, nie służą już głównie oszczędzaniu siły roboczej, lecz umożliwiają przedsiębiorstwom zajmującym się magazynowaniem i logistyką radzenie sobie z rosnącym wolumenem towarów. Ponadto systemy umożliwiają firmom szybkie dostosowywanie się do szczytu obciążenia, aby efektywnie reagować na silne wahania.

Zdobywanie nowych pracowników i utrzymanie istniejącej kadry od zawsze stanowiło wyzwanie w obszarze magazynowania, które w okresie niedoboru siły roboczej staje się coraz bardziej istotne. Aby miejsca pracy stały się atrakcyjniejsze dla pracowników, konieczne jest przewartościowanie priorytetów. Jak informuje portal Logistik Heute, w  tym kontekście tzw. „twarde czynniki”, takie jak efektywność, wydajność produkcyjna i rentowność, ustępują pierwszeństwa „miękkim czynnikom”, jak zadowolenie pracowników, warunki pracy i utrzymanie personelu.

Czytaj też: Roman Mayer automatyzuje transport palet w Norymberdze

Przykładowo, sortujące roboty niderlandzkiej firmy Prime Vision przejmują w magazynach i centrach sortowania ciężkie fizycznie prace, eliminując konieczność podnoszenia i przenoszenia ciężkich paczek przez pracowników. Działania te znacznie poprawiają codzienne obowiązki i życie pracowników, co skutkuje tym, że autonomiczne maszyny nie są już postrzegane jako konkurencja, a raczej jako pomoc.

Co więcej, wielu pracowników mówi wprost o “robotycznych kolegach”. Jak informuje portal Logistik Heute, fakt, że sortujące roboty w wielu firmach otrzymują nawet imiona od załogi, jednoznacznie świadczy o akceptacji, a maszyny są traktowane jako integralna część zespołu.

Prace w magazynach prostsze i szybsze

To samo dotyczy rozwiązań z zakresu śledzenia komputerowego, takich jak na przykład Flow Projector, kolejna technologia Prime Vision. Jak informuje portal Logistik Heute, system odczytuje etykiety i naklejki, a następnie projektuje odpowiednie numery na paczki. Dzięki temu eliminuje uciążliwą i monotonną pracę skanowania podczas ręcznego sortowania. Prosty sposób korzystania z Flow Projector ułatwia także wprowadzanie i szkolenie kolegów, co często stanowi wyzwanie dla międzynarodowej i wielojęzycznej kadry.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja wesprze pracę spedytorów. Prace nad innowacyjną platformą od GPW bliskie ukończenia

Nowoczesna automatyzacja przy użyciu tych systemów wykracza daleko poza podstawową zasadę „więcej wydajności przy tym samym nakładzie pracy”. Sprawia, że prace w magazynach i przedsiębiorstwach logistycznych stają się bardziej zróżnicowane, mniej fizycznie wymagające i tym samym satysfakcjonujące. W ten sposób prace w tej branży stają się bardziej atrakcyjne, a przedsiębiorstwa są w stanie efektywnie i rentownie radzić sobie z ogromnymi ilościami towarów, mając zadowolony personel.

Fulfillment inwestuje w automatyzację. Nowy obiekt na Słowacji 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button