KolejowyTransport

Niektóre hiszpańskie pociągi będą przewozić pasażerów za darmo

Premier Hiszpanii zapowiedział, że niektóre hiszpańskie pociągi będą przewozić pasażerów za darmo. Darmowe przejazdy będą dotyczyły tylko stałych pasażerów, którzy korzystają z biletów okresowych. Zerowe taryfy będą obowiązywać tylko w pociągach obsługiwanych przez państwowego przewoźnika Renfe.

Hiszpańskie pociągi za darmo

Niektóre hiszpańskie pociągi będą od września tymczasowo bezpłatne. To część pakietu działań antyinflacyjnych ogłoszonych przez premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza. Hiszpańskie media donoszą, że inflacja w Hiszpanii przekroczyła w czerwcu 10 proc.

Będę ciężko pracował, aby bronić pracującej klasy średniej w kraju – powiedział Sánchez w przemówieniu parlamentarnym.

Darmowe przejazdy będą dotyczyły tylko stałych pasażerów, którzy korzystają z biletów okresowych. Są to bilety, które umożliwiają więcej niż jeden przejazd dla tego samego lub innego posiadacza w danym okresie czasu.

Darmowe bilety będą ograniczone do pociągów podmiejskich i regionalnych (Cercanías, Rodalíes de Catalunya, Media Distancia) i na razie od 1 września do końca grudnia. Zerowe taryfy będą obowiązywać tylko w pociągach obsługiwanych przez państwowego przewoźnika Renfe. W mocy pozostanie również minimalna 30-procentowa ulga na przejazdy komunikacją miejską, którą samorządy mogą zwiększyć do 50 proc. Taryfa zerowa nie dotyczy biletów jednorazowych, pociągów dalekobieżnych oraz pociągów obsługiwanych przez innych przewoźników.

Czytaj też: Jakie są najbardziej ruchliwe krajowe trasy lotnicze w Hiszpanii?

Eksperyment w Niemczech

Eksperyment z wyjątkowo tanimi biletami trwa też na przykład w Niemczech, gdzie od czerwca (na razie do końca sierpnia) można korzystać z miesięcznych abonamentów na pociągi regionalne za 9 euro. Zdaniem Niemców doprowadziło to do poprawy sytuacji drogowej w wielu miastach. Wprowadzenie w Niemczech biletów za 9 euro miało być sposobem na walkę z kryzysem energetycznym, szczególnie w kontekście wzrostu cen paliw. Okazuje się jednak, że rząd nie docenił potencjału wprowadzanego rozwiązania. Bilety cieszą się tak dużym powodzeniem, że dochodzi nawet do sytuacji, gdy w weekend zbyt dużo osób chce skorzystać z pociągu.

Wobec tego do wagonu udaje się dostać jedynie połowie osób, a reszta jest pozostawiona na dworcu i zmuszona czekać na kolejny pociąg. W niektórych przypadkach na dworcach pozostawiane są nawet rowery. W początkowych tygodniach funkcjonowania taniego biletu na wielu trasach panował chaos, pociągi się spóźniały, a przepełnione dworce nie były w stanie obsłużyć wszystkich podróżnych.

Czytaj też: Inflacja w Europie, gdzie jest najwyższa i dlaczego w Turcji, Mołdawii i Estonii

Niemcy wprowadzili bilety za 9 euro. Teraz mają problem z przeludnionymi pociągami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button