LotniczyTransport

Śnieżyca sparaliżowała USA. Tysiące odwołanych lotów

Stany Zjednoczone zmagają się z jedną z najgorszych zimowych burz od dziesięcioleci

Podróżni w całych Stanach Zjednoczonych nadal borykają się z poważnymi zakłóceniami z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Śnieżyca szalejąca w USA spowodowała w piątek odwołanie prawie 6 tys. lotów, a w sobotę kolejnych 3 tysięcy. Kilkanaście tysięcy innych opóźniono.

Śnieżyca w USA niszczy plany podróżnych

Śnieżyca w USA spowodowała odwołanie lub opóźnienie kilkudziesięciu tysięcy lotów. Najgorszą pogodę odnotowano w piątek, w czasie jednego z najbardziej ruchliwych okresów w roku. Linie Southwest Airlines odwołały ponad 1 300 lotów, najwięcej ze wszystkich amerykańskich przewoźników, podczas gdy Alaska Airlines zrezygnowała z 64% wszystkich swoich usług w piątek, w tym wszystkich porannych lotów z Portland i Seattle. American Airlines odwołały ponad 450 lotów, a United Airlines i Delta Air Lines po około 400. Zakłócenia pojawiły się również w sobotę, a linie lotnicze odwołały prawie 2 700 lotów po południu. Odwołano ponad 750 lotów Southwest Airlines i prawie 500 Delta Air Lines. Niektórzy pasażerowie alarmowali, że nie zostali o tym poinformowani przed przybyciem na lotnisko.

Niestety, pasażerowie mają trudności z ponowną rezerwacją na nowe loty z powodu braku miejsc. W sytuacji, gdy miejsca są już zajęte przez spóźnionych podróżnych, sytuację pogarszają jeszcze realia branży lotniczej po pandemii.

Słyszymy o tym, że liczba podróży wciąż spada, o 5% lub 10%, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że liczba lotów na niebie spadła o 15% lub 20%. Samoloty, które faktycznie latają, są dziś bardziej zapełnione niż przed pandemią. Dlatego nie ma tylu pustych miejsc, na które można się przesiąść, jeśli okaże się, że lot zostanie odwołany lub opóźniony – powiedział Scott Keyes ze Scott’s Cheap Flights.

Czytaj też: Śnieżyca w USA opóźnia dostawy. Prezentów nie będzie

Śnieżyca w USA sparaliżowała kraj

Stany Zjednoczone zmagają się z jedną z najgorszych zimowych burz od dziesięcioleci, a większość odwołanych lotów dotyczyła lotów do i ze środkowego zachodu i północnego wschodu USA, gdzie panują najgorsze warunki. Według FlightAware pięć najbardziej dotkniętych złą pogodą lotnisk to: Seattle-Tacoma International Airport (SEA), New York LaGuardia (LGA), Chicago O’Hare (ORD), Denver International (DEN) i Detroit Metropolitan Airport (DTW). Pasy startowe w Sea-Tac zostały zamknięte, a samoloty zostały oblodzone po porannych opadach marznącego deszczu. Inne lotniska, które ucierpiały to Portland International (PDX), Chicago Midway (MDW), Boston Logan (BOS) i Washington Reagan National (DCA).

Potężna burza śnieżna dosłownie pustoszy środkowo-zachodnie i północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Niskiej temperaturze towarzyszą obfite opady śniegu i zamiecie. W wielu miejscach fatalne warunki atmosferyczne będą się utrzymywać także w najbliższych dniach. Dotyczy to przede wszystkim obszaru od Oklahomy aż po stany Wyoming i Maine. Alertami pogodowymi o silnym mrozie objęty jest obszar, na którym mieszka 175 milionów ludzi. W wielu miejscach temperatura spadła do strasznie niskich poziomów. Przykładowo w stanie Montana odnotowano -46 st. C, a w stanie Iowa -38 st. C. Władze przypisują warunkom atmosferycznym co najmniej 22 zgony, ale liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie wyższa.

Czytaj też: Obawy o zmiany klimatu są obecnie mniej ważne

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button