DrogowyTransport

Berlin ojcem chrzestnym tanich aut Tesli? Ambitne plany Muska

Elon Musk od dawna planował wprowadzenie bardziej dostępnego cenowo samochodu elektrycznego

Tesla planuje wyprodukować samochód za 25 000 tysięcy w swojej fabryce koło Berlina. Jak donosi anonimowe źródło Reutersa, byłby to długo oczekiwany kamień milowy amerykańskiego producenta pojazdów elektrycznych. Źródło nie podało jednak daty rozpoczęcia produkcji.

Tesla zbuduje samochód za 25 tysięcy euro

Wysoka cena samochodów elektrycznych, wzmacniana wysokimi stopami procentowymi, to jeden z kilku czynników hamujących rozwój technologii elektrycznych pojazdów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Średnia cena detaliczna pojazdu elektrycznego w Europie w pierwszej połowie 2023 roku wynosiła ponad 65 000 euro, w porównaniu do niespełna 31 000 euro w Chinach.

Jak informuje Reuters, Elon Musk od dawna planował wprowadzenie bardziej dostępnego cenowo samochodu elektrycznego, ale w ubiegłym roku stwierdził, że jeszcze nie opanował tej technologii i odłożył plany na później. Mimo to, anonimowe źródło zaznajomione ze sprawą przekazał agencji Reuters, że producent jest już bliski opracowania metody, która pozwoli na odlewanie prawie całej dolnej części nadwozia pojazdu elektrycznego w jednym kawałku, co stanowiłoby przełom przyspieszający produkcję i obniżający koszty.

Rozszerzenie swojej działalności na rynek masowy jest kluczowe dla Tesli, której celem jest zwiększenie dostaw pojazdów do 20 milionów do 2030 roku, co odróżnia ją od konkurentów, takich jak Volkswagen, którzy unikają wyznaczania celów dostaw i zamiast tego koncentrują się na ochronie marż zysku w trakcie przejścia na pojazdy elektryczne.

Czytaj też: Tesla przekracza oczekiwania: Obniżki cen napędzają dostawy do rekordu

Tesla planuje podwojenie zdolności produkcyjnych

Jak przekazało źródło Reutersa, Elon Musk miał odwiedzić niemiecki zakład Tesli w Gruenheide. Szef firmy podziękował pracownikom za ich ciężką pracę, co potwierdza wideo na platformie społecznościowej X. Podczas tego samego spotkania Musk miał poinformować pracowników Tesla, że w fabryce będzie produkowany samochód za 25 000 euro.

Jak informuje Reuters, obecnie niemiecka fabryka produkuje Model Y, najpopularniejszy pojazd elektryczny w Europie. Producent samochodów planuje podwojenie zdolności produkcyjnych niemieckiej fabryki do 1 miliona pojazdów rocznie, ale nie podał informacji o ilości produkowanych tam samochodów od marca, kiedy poinformowano o produkcji 5 000 pojazdów tygodniowo, co odpowiada około 250 000 rocznie.

Czytaj też: Chińskie samochody elektryczne podbijają Europę. KE oskarża Chiny o zaniżanie cen

Władze lokalne poinformowały w październiku, że poprosiły producenta samochodów o przekazanie dalszych informacji dotyczących tego, jak plany jego rozbudowy będą zgodne z prawem ochrony przyrody, a następnie podejmą decyzję w sprawie ich zatwierdzenia, nie podając konkretnego terminu.

Tesla poinformowała również, że wszyscy pracownicy otrzymają podwyżkę wynagrodzenia o 4% począwszy od listopada, a pracownicy produkcyjni otrzymają dodatkowe 2500 euro rocznie od lutego 2024 roku, co odpowiada podwyżce wynagrodzenia o 18% w ciągu 1,5 roku. Niemiecki związek zawodowy IG Metall stwierdził w ubiegłym roku, że wynagrodzenia w Tesli są o około 20% niższe, niż te oferowane na podstawie układów zbiorowych u innych producentów samochodów.

Francuski producent zainwestuje miliardy w sprzedaż elektryków poza Europą

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button