DrogowyTransport

Mercedes-Benz prezentuje nową e-ciężarówkę! Oto eActros 600 

Pojazd jest technicznie zaprojektowany na maksymalną masę zestawu wynoszącą do 44 ton

Mercedes-Benz Trucks przedstawiło wersję seryjną ciężarowego samochodu elektrycznego eActros 600. Za pomocą tego ciężkiego samochodu elektrycznego producent planuje ustalić nowy standard w transporcie drogowym pod względem technologii, zrównoważonego rozwoju, designu i rentowności dla operatorów floty elektrycznej.

Mercedes-Benz prezentuje elektryczną ciężarówkę eActros 600

Duża pojemność baterii wynosząca ponad 600 kilowatogodzin – stąd oznaczenie modelu 600 – oraz nowa, szczególnie wydajna oś napędu elektrycznego opracowana wewnętrznie, umożliwiają ciężarówce elektrycznej osiągnięcie zasięgu 500 kilometrów na jednym ładowaniu. Mercedes-Benz eActros 600 będzie jednak w stanie przebyć znacznie więcej niż 1 000 kilometrów dziennie. Jest możliwe dzięki ładowaniu pośredniemu podczas przerw kierowcy, które są regulowane przepisami.

Jako iż 60 procent podróży ciężarówek Mercedes-Benz Trucks w Europie nie przekracza odległości 500 kilometrów, infrastruktura ładowania na terenie zakładu oraz w punktach załadunku i rozładunku jest wystarczająca w przypadku nowego pojazdu. W pozostałych przypadkach kluczowe jest ciągłe rozszerzanie publicznej infrastruktury ładowania, aby umożliwić zastosowanie ciężarówki elektrycznej w transporcie długodystansowym w całej Europie.

Oprócz ładowania CCS o mocy do 400 kW, eActros 600 w przyszłości umożliwi także ładowanie megawatowe (MCS). Już od rozpoczęcia sprzedaży klienci będą mogli zamówić wstępną instalację do tego celu. Jak tylko technologia MCS stanie się dostępna i zostanie ustandaryzowana przez producentów, planowana jest jej instalacja w modelach eActros 600. Baterie można naładować od 20 do 80 procent w około 30 minut na odpowiednich stacjach ładowania o mocy około jednego megawata.

Czytaj też: Ciężarówka wodorowa GenH2 bije rekord jazdy na jednym tankowaniu 

Nowoczesne ciężarówki elektryczne

Pojazd jest technicznie zaprojektowany na maksymalną masę zestawu wynoszącą do 44 ton. Z wykorzystaniem standardowej naczepy, model eActros 600 ma ładowność wynoszącą około 22 ton. W niektórych przypadkach przepisy krajowe mogą zezwalać na wyższą ładowność. Pod względem wyglądu, ciężarówka charakteryzuje się zupełnie nowym, minimalistycznym designem o wyraźnych liniach i aerodynamicznym kształcie.

Czytaj też: Ustawa o delegowaniu podpisana przez prezydenta – jakie zmiany czekają firmy transportowe?

Jeśli chodzi o zyskowność dla operatorów floty, celem pojazdu jest ustanowienie nowych standardów i w długim okresie zastąpienie większości ciężarówek o napędzie spalinowym.

Sprzedaż samochodu elektrycznego rozpoczyna się w tym roku. Planuje się rozpoczęcie produkcji seryjnej pod koniec 2024 roku. Oprócz ciągnika siodłowego, Mercedes-Benz Trucks będzie także produkować warianty nieruchome modelu eActros 600 od samego początku rynkowego debiutu, oferując klientom dodatkowe możliwości zastosowania w transporcie w pełni elektrycznym. Obecnie budowana jest flota około pięćdziesięciu prototypowych pojazdów, z których niektóre zostaną również poddane praktycznym testom u pierwszych klientów w kolejnym etapie.

Model eActros 600 symbolizuje transformację transportu drogowego w kierunku neutralności CO2 jak żaden inny samochód ciężarowy z trzema gwiazdkami. Wyróżnia się wysoce innowacyjną technologią napędu, która może zaoferować naszym klientom szczególnie wysoką efektywność energetyczną i tym samym zyskowność. Dzięki temu wejście w elektromobilność staje się jeszcze bardziej atrakcyjne dla operatorów floty – mówi Karin Rådström, CEO Mercedes-Benz Trucks.

Światowa premiera modelu eActros 600 odbyła się na stacji obsługi samochodów Break Autohof Hamburg Nordheide bezpośrednio przy autostradzie A7 w Egestorf.

Volvo Trucks sprzedaje elektryczne ciężarówki w Malezji

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button