E-commerceInfo z rynkuIntralogistykaMagazynyPrzemysł 4.0

Jak automatyzacja magazynów zmienia wizerunek e-sklepów spożywczych?

Przykłady spółek StrongPoint i AutoStore może pomóc w zrozumieniu tej kwestii.

Automatyzacja w magazynach e-sklepów spożywczych stała się gorącym tematem. Wprowadzenie zautomatyzowanych rozwiązań do przechowywania zamrożonych produktów przez firmy takie jak StrongPoint i AutoStore obiecują zrewolucjonizować całą branżę. Czy technologie te rzeczywiście mają potencjał, aby zmienić sposób, w jaki przechowujemy żywność?

  • Wprowadzenie robotyki w przechowywaniu zamrożonych produktów
  • Potencjalne obniżenie kosztów energetycznych o 40%
  • Ważność odpowiedniego balansu pomiędzy manualnymi i zautomatyzowanymi procesami

Automatyzacja magazynów to przyszłość? Innowacje wprowadzone w przechowywaniu produktów na przykładzie AutoStore i StrongPoint

W kontekście przechowywania produktów spożywczych w e-sklepach, technologie wprowadzone przez firmy StrongPoint i AutoStore znacząco wpłynęły na efektywność i ekologiczność magazynów. Było to możliwe ponieważ obydwa przedsiębiorstwa wprowadziły unikatową wielotemperaturową siatkę sześcienną.

Technologia ta radzi sobie efektywnie z wyzwaniami związanymi z przechowywaniem różnorodnych produktów, od zamrożonych po te przechowywane w temperaturze pokojowej. Wcześniej, przechowywanie i kompletacja takich produktów były głównie ręczne, co zwykle odbywało się w specjalnych, chłodzonych pomieszczeniach.

Czytaj również: Jakie są zarobki w Lidlu? Szczegółowy przegląd wynagrodzeń

Wprowadzenie robotyki w tej dziedzinie znacząco przyspieszyło i usprawniło zarówno kompletację, jak i przechowywanie. Zaawansowane algorytmy zarządzające robotami nie tylko pozwalają na szybki i precyzyjny dostęp do produktów, ale także znacząco zmniejszają margines błędu. W efekcie tego przyspiesza to czas realizacji zamówień.

Co więcej, zastosowanie tej technologii może przyczynić się do znaczącego obniżenia zużycia energii. Główną przyczyną jest mniejsza ilość przestrzeni potrzebnej do utrzymania odpowiednich warunków temperaturowych.  Szacuje się, że może to prowadzić do redukcji kosztów energetycznych o około 40%.

Znaczenie optymalizacji manualnych procesów w magazynach

Chociaż automatyzacja nabiera coraz większego znaczenia w zarządzaniu magazynami, manualne procesy nadal mają kluczowe miejsce w całym łańcuchu dostaw. Optymalizacja tych procesów nie tylko wpływa na zwiększenie efektywności, ale również na jakość usług i satysfakcję klienta. W magazynach, gdzie różnorodność asortymentu i złożoność operacji często stanowią wyzwanie, dobrze zaprojektowane i optymalizowane manualne procesy są niezbędne.

Na przykład, dla produktów, które są niepraktyczne do przechowywania w zautomatyzowanych systemach, takich jak duże przedmioty, manualna kompletacja pozostaje efektywną metodą. To samo dotyczy delikatnych produktów spożywczych, dla których ręczne sortowanie jest najbardziej odpowiednie. Zrozumienie, kiedy zastosować manualną kompletację w porównaniu z automatyczną, jest kluczowe dla zachowania równowagi między kosztami a efektywnością. Tutaj dochodzi do gry specjalistyczne oprogramowanie i sprzęt, który wspiera pracowników w procesie kompletacji, ułatwiając im zadanie i zmniejszając margines błędu.

Jest to szczególnie ważne w kontekście ostatniej mili, gdzie czas i precyzja są najważniejsze. Poprawnie optymalizowane manualne procesy mogą znacząco zwiększyć prędkość realizacji zamówień. Jednocześnie minimalizują one ryzyko błędów, co w efekcie prowadzi do wyższej satysfakcji klienta. Ponadto zdolność do elastycznego zarządzania zasobami ludzkimi w okresach wzmożonego popytu może być kluczowa dla utrzymania płynności operacyjnej. W tym kontekście optymalizacja manualnych procesów nie jest jedynie dodatkiem do automatyzacji, ale integralną częścią skomplikowanego ekosystemu zarządzania magazynem.

Automatyzacja magazynów w e-sklepach
Źródło: StrongPoint

Co warto, a co nie warto automatyzować w zarządzaniu magazynem na przykładzie AutoStore

Kontynuując, warto zauważyć, że automatyzacja nie jest uniwersalnym rozwiązaniem na wszystkie wyzwania związane z zarządzaniem magazynem. Okej, StrongPoint świetnie zrozumiał tę kwestię, wprowadzając technologie, które pozwalają na równowagę między automatyzowanymi a manualnymi procesami. Niemniej jednak kluczowe jest zrozumienie, w których aspektach magazynowania i kompletacji automatyzacja przyniesie największe korzyści. Z drugiej strony, warto również zidentyfikować sytuacje, gdzie jej zastosowanie mogłoby być kontraproduktywne.

Dla przykładu, produkty o dużym obrocie, ale nietypowych gabarytach, mogą nie być idealnym kandydatem do automatycznego przechowywania i kompletacji. Tu manualne procesy mogą okazać się nie tylko bardziej efektywne, ale również bardziej elastyczne, umożliwiając szybkie dostosowanie się do zmian w popycie czy asortymencie. Z kolei w przypadku produktów delikatnych czy łatwo ulegających uszkodzeniu, ludzka precyzja i ostrożność są często niezastąpione.

Czytaj również: Chińskie roboty podbiją europejskie magazyny? Libiao otwiera centralę

Ostatecznym celem jest znalezienie „złotego środka”, który zapewni najwyższy możliwy zwrot z inwestycji i jednocześnie będzie dostosowany do specyfiki danego magazynu i potrzeb klientów. W tym kontekście horyzontalna i wertykalna integracja różnych technologii i procesów staje się kluczowa.

Należy zatem podchodzić do automatyzacji w sposób zrównoważony, analizując jej wpływ na różne aspekty działalności, od efektywności operacyjnej po satysfakcję klienta. Takie podejście pozwala w pełni wykorzystać potencjał automatyzacji, nie tracąc przy tym na jakości usług.

Ostateczne refleksje na temat równowagi między automatyzacją a manualnymi procesami w magazynie

W obliczu rosnących wymagań rynkowych i technologicznych zmian, osiągnięcie optymalnej efektywności w zarządzaniu magazynem staje się coraz bardziej skomplikowane. Zarówno StrongPoint, jak i AutoStore, prezentują podejście, które pomaga w znalezieniu równowagi między automatyzowanymi a manualnymi procesami. Ich rozwiązania, takie jak inteligentne systemy kompletacji czy technologie do przechowywania produktów, demonstrują, że połączenie różnych metod może być nie tylko możliwe, ale również korzystne.

Co więcej, implementacja zarówno automatyzowanych, jak i manualnych procesów w jednym ekosystemie magazynowym poprawia efektywność. Dodatkowo taka zróżnicowana strategia pozytywnie wpływa na jakość usług i zadowolenie klienta. To potwierdza, że kluczem do sukcesu jest holistyczne podejście do zarządzania magazynem. Nie chodzi tutaj tylko o zastosowanie najnowszych technologii. Zdolność do elastycznego dostosowania się do różnorodnych sytuacji i wymagań jest równie ważna. W związku z tym, zarówno StrongPoint jak i AutoStore oferują narzędzia, które umożliwiają tę elastyczność i wprowadzają innowacje, ustanawiając nowe standardy w branży.

Ogólnie rzecz biorąc, optymalna efektywność w zarządzaniu magazynem nie wynika z jednorazowej inwestycji w nowoczesne technologie. Zamiast tego, kluczową rolę odgrywa ciągłe dążenie do doskonałości i utrzymanie równowagi między różnymi procesami i technologiami. W tym kontekście, zarówno StrongPoint jak i AutoStore są dobrymi przykładami firm, które idą w tym kierunku, oferując usługi, które są jednocześnie innowacyjne i elastyczne.

Amazon zamyka kolejne magazyny. Tym razem na Wyspach

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button