PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport
Gorące newsy

Przewóz psa pociągiem? Pamiętaj o tych ważnych zasadach!

Jeśli planujesz podróż pociągiem z psem, warto odpowiednio się do tego przygotować

W pierwszym półroczu tego roku, PKP Intercity zanotowało rekordową liczbę ponad 31 milionów podróżnych. Wraz z pasażerami, przewoźnik przetransportował również ponad 104 tysiące psów. Jak wygląda bezpieczny przewóz psa pociągiem i na co należy zwrócić uwagę?

Przewóz psa pociągiem w PKP Intercity to nie problem

PKP Intercity udostępniło swoje lokomotywy i infrastrukturę dworcową na potrzeby realizacji filmu ,,O psie, który jeździł koleją„. Jednak przewóz psa pociągiem to nie tylko literacka i filmowa fikcja. Narodowy przewoźnik umożliwia transport naszych ukochanych czworonogów i zachęca do skorzystania z tej opcji.

Psy bardzo często podróżują pociągami PKP Intercity. Tylko w pierwszej połowie tego roku – od stycznia do końca czerwca – przewieźliśmy 104 tys. czworonożnych milusińskich. To jest bardzo duża liczba, więc widać zainteresowanie pasażerów tym, żeby zabrać swojego psa jako współpasażera – mówi agencji Newseria Biznes Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.

Czytaj też: PKP Intercity zakupi aż 46 nowych lokomotyw elektrycznych

Zgodnie z przepisami, PKP Intercity umożliwia bezpłatny przewóz małych zwierząt domowych pod opieką pasażera. Wszystko to jednak pod pewnymi warunkami. Najważniejszą zasadą jest bowiem to, zwierzęta nie mogą być uciążliwe dla innych pasażerów, na przykład z powodu hałasu czy też nieprzyjemnego zapachu. Ponadto, zwierzęta podczas podróży powinny być umieszczone w zamkniętym transporterze, niewielkiej klatce lub zamykanym koszu.

Zwierzęta przewożone w transporterach nie powinny mieć możliwości wystawiania głowy i muszą pozostawać w nich przez całą podróż. Transporter należy umieścić w wyznaczonym miejscu na bagaż podręczny lub można go trzymać na kolanach.

Niski koszt podróży z pupilem

Większe psy podróżujące pociągiem, które nie są przewożone w transporterach, powinny być trzymane na smyczy i mieć założony kaganiec. W praktyce nie zawsze jest to wymagane, o ile pies nie wykazuje agresywnego zachowania, ale warto mieć te akcesoria przy sobie, ponieważ konduktor lub inni pasażerowie mogą poprosić o założenie kagańca. Dodatkowo, każdy pies powinien być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, a podróżujący powinien mieć przy sobie książeczkę ze szczepieniami swojego pupila. Jeśli pies podróżuje swobodnie w pociągu (bez transportera), właściciel musi zakupić dodatkowy bilet, którego koszt w PKP Intercity wynosi 15,20 zł. Ta opłata jest stała i nie zależy od odległości trasy.

Pupil nie może zajmować miejsca siedzącego i nie jest dopuszczony do wagonu gastronomicznego. Natomiast przewóz zwierząt w wagonach z miejscami do leżenia jest dozwolony tylko wtedy, gdy podróżujący wykupi wszystkie miejsca w tym przedziale. Właściciel jest odpowiedzialny za posprzątanie po swoim zwierzaku, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Polskie koleje – oprócz tego, że przewożą pieski – dbają też o ich komfort, bo na wielu dworcach PKP znajdują się specjalne miski z wodą, gdzie można napoić milusińskiego przed podróżą. Zresztą, gdyby warunki dla czworonogów nie były komfortowe, nie przewozilibyśmy ich aż tylu, a zainteresowanie jest duże – mówi wiceprezes PKP Intercity.

Przygotuj psa do podróży

Bilet dla psa najlepiej zakupić online, razem z biletem dla pełnoletniego właściciela czworonoga. Jednakże, jeśli nie jest to możliwe, można również dokupić bilet dla psa w kasie dworca lub u konduktora. W przypadku zakupu u konduktora, będzie to jednak wiązało się z dodatkową opłatą w wysokości 20 zł.

Jedyne, czego wymagamy od naszych pasażerów, to posiadania biletu na przewóz psa oraz oczywiście zapytania współpasażerów przed rozpoczęciem podróży, czy obecność psa im nie przeszkadza. Tyle wystarczy. Jeśli współpasażer ma np. alergię na psy albo zwyczajnie się ich boi, wówczas nie można psa przewieźć w przedziale. Konduktor znajdzie wtedy inne, wolne miejsce w pociągu, gdzie będzie można bezproblemowo odbyć podróż ze swoim milusińskim – mówi Tomasz Gontarz.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Przewoźnicy kolejowi określają szczegółowe zasady dotyczące przewozu zwierząt w pociągach w swoich regulaminach i taryfach przewozowych. Ważne jest, że ograniczenia dotyczące podróżowania z psem, takie jak konieczność uzyskania zgody współpasażerów lub brak dostępu do wagonu gastronomicznego, nie mają zastosowania do psów asystujących i przewodników. Psy te pełnią funkcję pomagającą osobom niewidomym i niedowidzącym. W przypadku tych psów obowiązuje również ustawowa zniżka w wysokości 95% na bilet dla zwierzęcia, ale wielu przewoźników w praktyce w ogóle nie pobiera opłaty za przewóz psa przewodnika pociągiem.

Jeśli planujesz podróż pociągiem z psem, warto odpowiednio się do tego przygotować, szczególnie jeśli trasa jest dłuższa. Przede wszystkim, zaleca się wyjście na długi spacer przed podróżą, aby zwierzak mógł załatwić swoje potrzeby i rozproszyć energię. Rozważ rezygnację z podawania posiłku tuż przed podróżą, ponieważ niektóre zwierzęta mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Oprócz biletu i książeczki zdrowia, konieczne jest zabranie smyczy, kagańca, miski i wody, a także woreczków na przypadki potrzeby sprzątania po swoim zwierzaku. Dodatkowo, warto wziąć ze sobą matę lub kocyk oraz ulubioną zabawkę, aby pies czuł się bardziej komfortowo. Jeśli planujesz naprawdę długą podróż, zastanów się, czy twój pupil będzie w stanie wytrzymać tyle czasu bez możliwości skorzystania z toalety. Jeśli istnieje taka potrzeba, zaplanuj przerwę na przesiadkę, aby pies mógł wyjść na spacer i odpocząć przez kilkadziesiąt minut.

Rekord PKP Intercity. Sukces czy wynik monopolu na rynku?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button