PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowyTransport

PKP Intercity zakupi aż 46 nowych lokomotyw elektrycznych

Czy inwestycja zmieni jakość połączeń krajowych i zwiększy standardy usług?

Czy jesteśmy świadkami nadchodzącej ery w przemyśle kolejowym? PKP Intercity, lider w dziedzinie transportu kolejowego w Polsce, niedawno ogłosił przetarg na zakup 46 nowych lokomotyw elektrycznych. To krok, który zdecydowanie zasługuje na uwagę, zwłaszcza w kontekście ciągłego rozwoju i modernizacji polskiego sektora kolejowego.

  • PKP Intercity dąży do modernizacji taboru
  • Nowe lokomotywy elektryczne na torach w 2025 roku
  • Kolejna umowa to krok ku ekologicznej i efektywnej kolei

PKP Intercity: Kierunek modernizacja

Inwestycje w transport kolejowy są kluczowe dla długoterminowego rozwoju infrastruktury kraju. PKP Intercity, jako jeden z głównych przewoźników w Polsce, stale poszukuje sposobów na zwiększenie efektywności i komfortu podróży. Ogłoszenie przetargu na zakup 46 nowych lokomotyw elektrycznych jest kolejnym krokiem w kierunku realizacji strategii taborowej. Dodatkowo zgodnie z tą strategią, do 2030 roku wszystkie pojazdy przewoźnika będą nowe lub zmodernizowane. Zgodnie z założeniami przewoźnika, odbiór wszystkich pojazdów powinien nastąpić nie później niż w terminie 26 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Nowe lokomotywy będą dostosowane do prędkości 160 km/h i zostaną wyposażone w system bezpieczeństwa ETCS drugiego poziomu (L2), co z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i efektywności połączeń. Pierwsze z nich mają poprowadzić pociągi na relacjach krajowych już w 2025 roku.

Czytaj również: Rekord PKP Intercity. Sukces czy wynik monopolu na rynku?

Jak poinformował Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu PKP Intercity:

Inwestycje w nowoczesne lokomotywy są niezbędne w osiągnięciu naszego celu, jakim jest kolej szybka, punktualna oraz ekologiczna. 46 nowych pojazdów istotnie wzmocni nasz park taborowy.

Nowe lokomotywy pozwolą na uruchomienie kolejnych połączeń, również do miast, które w przeszłości były pomijane. Walka z wykluczeniem transportowym to misja, którą nieustannie będziemy realizować.

Inwestycja w przyszłość transportu kolejowego: nowa era na polskich torach?

Gdy PKP Intercity ogłosiło swoje plany na zakup 46 jednosystemowych lokomotyw elektrycznych, zobrazowało tym samym swoją długoterminową wizję przyszłości transportu kolejowego w Polsce. Przyświecająca im strategia taborowa jest dowodem zdecydowanej inwestycji w przyszłość, której głównym celem jest modernizacja i optymalizacja polskiego systemu kolejowego.

Tym samym, PKP Intercity pokazuje, że rozwój technologiczny i troska o ekologię idą w parze. Inwestycje w nowoczesne lokomotywy elektryczne stanowią odpowiedź na globalne wyzwania klimatyczne i są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. To wyraźny sygnał dla innych przewoźników i dla całego sektora transportowego, że inwestycje w technologie niskoemisyjne i przyjazne dla środowiska nie są jedynie modnym trendem, ale koniecznością.

Czytaj również: Emisyjność polskiej energetyki szokuje oraz powoduje, że dużo płacimy za prąd

Ponadto Spółka zwraca uwagę na problem wykluczenia transportowego. Nowe lokomotywy otworzą drogę do obsługi miejsc, które dotychczas były pomijane w regularnych trasach. Daje to nadzieję na zwiększenie dostępności transportu kolejowego, szczególnie w regionach, które do tej pory cierpiały z powodu ograniczonych połączeń.

PKP Intercity systematycznie inwestuje w park taborowy

Wzmacnianie parku taborowego to kluczowy element strategii rozwoju Spółki. Przewoźnik nie tylko zobowiązał się do ciągłego ulepszania swojej floty, ale od kilku lat aktywnie realizuje ten cel poprzez liczne inwestycje w nowoczesne pojazdy i technologie. Systematyczność działań, które obejmują zarówno zakup, jak i modernizację lokomotyw, przekłada się na stały wzrost jakości usług transportowych oferowanych pasażerom.

Październik 2022 roku przyniósł znaczący postęp w tej strategii, kiedy PKP Intercity podpisało umowę z PESĄ, znanym producentem taboru kolejowego. Umowa dotyczyła produkcji 16 nowych lokomotyw elektryczno-spalinowych, które mogą osiągnąć maksymalną prędkość 160 km/h w trakcji elektrycznej. W trakcji spalinowej natomiast te lokomotywy mogą rozpędzić się do 120 km/h. Wartość tego kontraktu to aż 554,6 mln zł brutto, co dowodzi powagi zaangażowania PKP Intercity w modernizację swojego taboru.

Kolejnym ważnym krokiem w tej strategii był marzec 2023 roku, kiedy to przewoźnik zawarł umowę z firmą NEWAG na zakup 20 lokomotyw elektrycznych typu Gryffin. Wielkość tego kontraktu świadczy o planach PKP Intercity i determinacji w ich realizacji.

W czerwcu tego roku Spółka zdecydowało się na istotną zmianę. Otóż skorzystała z prawa opcji i rozszerzyli zakup 10 wielosystemowych lokomotyw elektrycznych o kolejne 5 sztuk. W efekcie wartość kontraktu z producentem z Nowego Sącza wzrosła z 258,6 mln zł do prawie 388 mln zł brutto.

Tego typu inwestycje pokazują, że Spółka podejmuje konkretne działania w celu poprawy swoich usług. A to z kolei przyczynia się do podnoszenia standardów, które mogą cieszyć klientów. Niemniej jednak należy mieć na uwadze fakt, że przyszłość polskiego transportu musi być zrównoważona oraz opierać się na różnych rozwiązaniach. W innym wypadku ukierunkowanie się głównie na elektryfikację może przynieść więcej szkody, niż pożytku, o czym przekonała się Wielka Brytania w ostatnim czasie. Szerzej na ten temat pisaliśmy w poniższym artykule.

Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, iż przy obecnych wysokich cenach energii PKP Intercity musi zwracać uwagę na koszty, które mogą zostać przeniesione na klientów. A to w końcowym rozrachunku może przynieść więcej strat, niż pożytku.

DB Cargo UK rezygnuje z lokomotyw elektrycznych na poczet spalinowych

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button