MorskiTransport
Gorące newsy

Wojsko USA w Cieśninie Ormuz? Ochrona statków czy eskalacja

Około jednej piątej ropy naftowej transportowane jest właśnie przez Cieśninę Ormuz

Stany Zjednoczone mogą wkrótce zaoferować umieszczenie uzbrojonych marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej na handlowych statkach podróżujących przez Cieśninę Ormuz w Zatoce Perskiej. Jak przekazali dwaj amerykańscy urzędnicy, wojsko USA ma chronić statki w Cieśninie Ormuz w związku z rzekomymi próbami Iranu przejęcia jednostek na międzynarodowych wodach.

Wojsko USA ma chronić Ormuz

W zeszłym miesiącu Pentagon wysłał dodatkowe samoloty F-35 i F-16 oraz okręt wojenny na Bliski Wschód, aby monitorować kluczowe szlaki wodne w regionie Cieśniny Ormuz. Jak informuje portal Marine Link, po przejęciu tankowca w zeszłym miesiącu, Teheran oświadczył, że otrzymał nakaz irańskiego sądu w sprawie przejęcia innego tankowca na wodach Zatoki Perskiej. W maju Biały Dom ogłosił, że administracja Bidena podejmie działania w regionie, ale wówczas nie podano, co dokładnie zrobią Stany Zjednoczone.

Czytaj też: Dlaczego niepozorna Cieśnina Ormuz jest tak ważna dla świata?

Jeden z amerykańskich urzędników, który chce zachować anonimowość, powiedział, że wojsko USA już szkoliło niektórych Marines na Bliskim Wschodzie w celu obsadzenia statków handlowych pływających w regionie Cieśniny Ormuz. Uzbrojeni marynarze i piechota morska miałyby chronić ten kluczowy szlak handlowy. Jednak ten sam urzędnik powiedział, że ostateczna decyzja będzie należała do armatorów handlowych. Ci będą mogli poprosić USA o oddziały wojskowe.

Transport ropy naftowej

W lipcu marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że interweniowała, aby zapobiec Iranowi przejęcia dwóch handlowych tankowców w Zatoce Omanu. Przypomijmy, że około jednej piątej ropy naftowej i produktów naftowych transportowane jest właśnie przez Cieśninę Ormuz.

Czytaj też: Wyroki śmierci i egzekucje. UE i USA nakładają sankcje na Iran

Jak informuje portal Marine Link, po faktycznym załamaniu porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku, relacje między Iranem a Zachodem pogorszyły się w ciągu ostatniego roku, co skłoniło Waszyngton i jego sojuszników do poszukiwania sposobów na zmniejszenie napięć i próbę przywrócenia jakichś ograniczeń nuklearnych. Od 2019 roku doszło do serii ataków na statki handlowe na strategicznych wodach Zatoki Perskiej, z powodu napięć między Stanami Zjednoczonymi a Iranem.

Eskalacja napięć na morzu: USA konfiskują irańską ropę, Iran odpowiada

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button