MorskiTransport

Eskalacja napięć na morzu: USA konfiskują irańską ropę, Iran odpowiada

Czy konfiskata ładunku irańskiej ropy naftowej przez USA zaostrzy napięcia między Waszyngtonem a Teheranem? W ostatnich dniach doszło do kolejnych incydentów na morzu. Jakie będą konsekwencje tych działań?

Konfiskata ropy irańskiej przez Stany Zjednoczone

Jak informuje agencja Reuters, w ramach egzekwowania sankcji nałożonych na Iran, Stany Zjednoczone skonfiskowały ładunek ropy naftowej na tankowcu w ostatnich dniach. Zgodnie z informacjami od trzech źródeł, kilka dni później Iran zareagował, przejmując kolejny tankowiec z ładunkiem ropy naftowej. Te działania wpływają na niepokój na rynkach ropy naftowej i zaostrzają napięcia między obydwoma krajami.

Firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim, Ambrey, poinformowała, że konfiskata przez USA miała miejsce co najmniej pięć dni przed działaniami Iranu. Firma poinformowała swoich klientów, że:

Oceniamy, że przejęcie przez irańską marynarkę wojenną było odpowiedzią na działania Stanów Zjednoczonych.

Iran nie uznaje sankcji, przez co jego eksport ropy naftowej rośnie

Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma cele cywilne, podczas gdy Waszyngton podejrzewa, że kraj chce opracować broń atomową. W związku z tym konfiskata ładunku ropy przez USA wpływa na napięcia między krajami.

Niestety w ostatnich latach doszło do wielu innych incydentów na morzu, które wpłynęły na wzrost napięć między Waszyngtonem a Teheranem. Na przykład w ubiegłym roku USA próbowały skonfiskować ładunek irańskiej ropy w pobliżu Grecji, co skłoniło Iran do przejęcia dwóch greckich tankowców w Zatoce Perskiej. Ostatecznie sąd najwyższy Grecji nakazał jednak zwrot ładunku do Iranu, a greckie tankowce zostały później zwolnione.

Apel senatorów do prezydenta Bidena w sprawie przejęcia irańskiej ropy

W czwartek 12 senatorów USA zaapelowało do prezydenta Joe Bidena o usunięcie przeszkód politycznych. Chodzi o bariery utrudniające Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego przejęcie irańskich przesyłek ropy naftowej od ponad roku. Tym samym wzrost napięć pomiędzy obydwoma krajami może być efektem dalszych działań w tej sprawie.

Warto również przypomnieć, że w 2020 roku Stany Zjednoczone skonfiskowały cztery ładunki irańskiego paliwa na pokładach statków zagranicznych, które miały trafić do Wenezueli. Za pomocą nieujawnionych partnerów zagranicznych, ładunki zostały przetransportowane na inne statki, które następnie płynęły do USA. Takie działania wpływają na wzrost napięć między Waszyngtonem a Teheranem oraz destabilizują sytuację na rynkach ropy naftowej.

Czytaj również: Wyroki śmierci i egzekucje. UE i USA nakładają sankcje na Iran

Nie ma wątpliwości, że konfiskata irańskiej ropy przez USA wpłynęła na napięcia między krajami. Reakcja Iranu na te działania również zaostrzyła sytuację. Warto obserwować kolejne incydenty na morzu i decyzje polityczne wpływające na stosunki między Waszyngtonem a Teheranem. Niestety kiedy weźmiemy pod uwagę wzrost eksportu ropy naftowej z Iranu, to istnieje poważne ryzyko dalszego zaostrzenia sytuacji. A to z kolei może wpłynąć na stabilność rynków ropy naftowej oraz bezpieczeństwo międzynarodowe na całym świecie.

Dlaczego niepozorna Cieśnina Ormuz jest tak ważna dla świata?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button