Info z rynkuMorskiTransport
Gorące newsy

Ukraińcy zbombardowali rosyjski tankowiec obok Mostu Krymskiego

Zniszczenie kluczowej konstrukcji coraz bliżej?

Jak długo Rosja będzie bezpieczna na Czarnym Morzu? Czy wykorzystanie przez Ukrainę dronów morskich, które atakują rosyjskie tankowce, oznacza nowy front w wojnie? Czy Morze Czarne staje się nowym polem bitwy, a globalna energia i bezpieczeństwo żywnościowe są zagrożone?

  • Ukraina zaczyna wykorzystywać drony morskie do ataku na rosyjskie statki.
  • Morze Czarne może stać się nowym polem bitwy w wojnie między Rosją a Ukrainą.
  • Rosyjskie dostawy energii mogą być zagrożone.

Ukraiński atak na rosyjski tankowiec — szczegóły incydentu

Z ostatnich doniesień wynika, że ukraiński atak na rosyjski tankowiec miał miejsce w Morzu Czarnym, w pobliżu Krymu. Rosyjskie władze poinformowały, że statek został trafiony podczas nocnego ataku w Cieśninie Kerczeńskiej. Na pokładzie znajdowało się 11 członków załogi, ale wg rosyjskich źródeł nikt nie odniósł obrażeń.

Rzecznik rosyjskiej agencji transportu morskiego poinformował, że uszkodzona została maszynownia statku. Jak podaje BBC, informacje od anonimowego źródła z ukraińskich służb bezpieczeństwa sugerują, że w ataku użyto morskiego drona. Wykorzystanie takiej broni to drugi taki przypadek w ciągu dwóch dni. Rosja, choć przyznaje do ataku, nie potwierdziła żadnej szkody po ataku z piątku.

Czytaj również: Indyjska firma Gatik traci ubezpieczenie za transport rosyjskiej ropy

Bezzałogowce morskie,  to niewielkie jednostki zdolne do poruszania się na powierzchni bądź pod wodą bez potrzeby załogi. Badania, które przeprowadziło BBC Verify, wskazują, że Ukraina już kilka razy skorzystała z takiego rodzaju ataku. To właśnie Cieśnina Kerczeńska, łącząca Morze Czarne z Morzem Azowskim i rozdzielająca anektowany przez Moskwę w 2014 roku półwysep Krymski od rosyjskiego półwyspu Tamańskiego, była miejscem tych ataków. Nie można też zapomnieć, że z punktu widzenia rosyjskiej logistyki wojskowej, to miejsce ma szczególną wartość.

Źródło z ukraińskich służb bezpieczeństwa poinformowało BBC, że sobotnia operacja była przeprowadzona wspólnie z ukraińską marynarką wojenną i że użyto 450 kg materiału wybuchowego TNT. Tankowiec był załadowany paliwem, więc efekty ataku były widoczne z daleka.

Reakcja Kremla na ukraiński atak na rosyjski tankowiec

Atak na rosyjski tankowiec wywołał natychmiastową reakcję rosyjskich władz. Rosyjska agencja transportu morskiego poinformowała, że uszkodzony tankowiec „Sig” znajdował się 27 km na południe od Mostu Krymskiego. Z informacji przekazanych przez rosyjską państwową agencję informacyjną Tass wynika również, że na miejsce ataku skierowano już dwa holowniki. Wypowiedź przedstawiciela regionalnego Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego (MRCC) sugeruje, że maszynownia statku została uszkodzona, choć, jak zapewnia, nieznacznie.

Czytaj również: Rosyjski Sovcomflot planuje sprzedać część floty. Wszystko przez sankcje

Rosyjska agencja transportu morskiego RosMorRechFlot później podała, że na statku powstała dziura „w rejonie maszynowni, blisko linii wodnej po stronie prawej (na burcie), prawdopodobnie w wyniku ataku morskiego drona”. Agencja dodała, że statek jest w stanie pływającym.

Państwowe media rosyjskie donoszą, że światła na Moście Krymskim, położonym dalej na północy, zgasły, a ruch zatrzymał się z powodu ostrzeżeń o nadchodzącym ataku. Wyraźnie widać, jak poważnie Rosja traktuje tę sytuację. Mimo uspokajających oficjalnych komunikatów z Rosji, mówiących o minimalnych stratach, zamrożenie ruchu na strategicznym Moście Krymskim jest wyraźnym sygnałem intensywnego niepokoju.

Poza tym decyzja o wysłaniu holowników na miejsce ataku świadczy o powadze sytuacji. Warto zauważyć, że Rosja nie wyklucza możliwości kolejnych ataków, co potwierdza wyłączenie świateł i zatrzymanie ruchu na Moście Krymskim.

Most Krymski zagrożony. Ukraina prędzej czy później go zniszczy

W odpowiedzi na te wydarzenia, Rosjanie z determinacją zabrali się za budowę umocnień na Moście Krymskim, nazywanych często „barykadami antysabotażowymi”. Taki krok wynika z obaw o zniszczenie linii kolejowej, będącej kluczowym źródłem zaopatrzenia dla rosyjskich wojsk na froncie. Dla Ukrainy Krym to strategiczny punkt kontrofensywy, a zniszczenie mostu stanowiłoby potężny cios wymierzony w prezydenta Władimira Putina.

Co równie istotne, na początku sierpnia, w sieci pojawiło się zdjęcie dokumentujące prace Rosjan nad umocnieniami na Moście Krymskim. Obraz pokazuje, jak intensywnie Rosjanie pracują nad zabezpieczeniem mostu przed możliwymi atakami z Ukrainy, które mogą nastąpić za pomocą dronów morskich. Jak się jednak okazało — po ataku na rosyjski tankowiec Moskwa będzie musiała zintensyfikować obronę regionu. W innym przypadku Kijów prędzej czy później zniszczy Most Krymski.

Ukraina zaostrza ataki na rosyjską infrastrukturę

Ataki Ukrainy stają się coraz bardziej zdecydowane i skoncentrowane, co zaznacza nową dynamikę konfliktu. To nie tylko pojedyncze incydenty — jest to strategia wymierzona w kluczowe elementy rosyjskiej infrastruktury, bezpośrednio wpływająca na operacje Rosji.

Nie można jednak zapominać, że nasz wschodni sąsiad nie tylko zaostrza swoje ataki, ale także rozszerza ich zasięg. Posługując się dronami zdolnymi pokonać setki kilometrów, Ukraina może teraz dosięgnąć znacznej części rosyjskiego terytorium. Zmienia to całkowicie strategię Rosji, która musi teraz uwzględniać możliwość ataku z powietrza lub morza w dowolnym momencie.

Czytaj również: Polski eksport na Ukrainę szybko rośnie. W 2022 przekroczył 10 mld USD!

Ukraina z kolei stawia na nowoczesne technologie, szczególnie na drony, co daje jej przewagę w asymetrycznym konflikcie. Są one szybkie, trudne do wykrycia i mogą atakować wiele różnych celów — od statków po infrastrukturę na lądzie. Ponadto są stosunkowo tanie w produkcji, co pozwala Ukrainie na ich wykorzystanie pomimo ograniczeń budżetowych.

Zatem, pomimo trudnej sytuacji, Ukraina zdaje się zyskiwać pewną przewagę, wykorzystując swoją zdolność do szybkiego dostosowania się i innowacji. Determinacja Ukrainy do kontynuowania walki wyraźnie się przejawia poprzez zaostrzanie ataków na rosyjską infrastrukturę. Może to być decydujące dla dalszego rozwoju konfliktu, biorąc pod uwagę zdolność Ukrainy do prowadzenia skutecznych operacji morskich.

Rosyjskie tankowce Sovcomflot uciekły przed sankcjami na Bahamy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button