Info z rynkuMorski

RPA dostarcza broń do Rosji? Oskarżenia amerykańskiego ambasadora

Amerykański ambasador w Republice Południowej Afryki (RPA), Reuben Brigety, publicznie oskarża rząd RPA o dostarczanie broni i amunicji do statku handlowego pod rosyjską banderą, na który nałożono sankcje. Wydarzenie, które miało miejsce w grudniu 2022 roku, wywołuje wiele kontrowersji. Pozycja RPA na arenie międzynarodowej jest teraz postawiona pod znakiem zapytania.

Szczegóły oskarżeń. RPA jest bliższym sojusznikiem Moskwy, niż myśleliśmy?

Jak informuje CNN, według relacji ambasadora Reuben Brigetyego przekazanej lokalnym mediom, w tym News24.com i Newzroom Afrika, rosyjski statek towarowy przybył do bazy morskiej Simon’s Town w RPA między 6 a 8 grudnia 2022 r. Brigety jest przekonany, że na statek załadowano broń i amunicję przed powrotem do Rosji. Mężczyzna wyraził swoje przekonanie w dosadnych słowach. Stwierdził, że: „jesteśmy pewni, że broń została załadowana na ten statek, a ja postawiłbym na to swoje życie.”

Statkiem, o którym mowa, jest tajemniczy statek towarowy „Lady R„. Wywołał on znaczne spekulacje, kiedy zacumował w bazie morskiej Simon’s Town niedaleko Kapsztadu w grudniu ubiegłego roku. Co więcej, jest to istotne, ponieważ z reguły statki towarowe zazwyczaj cumują w cywilnym porcie Kapsztadu, a nie w bazie morskiej.

Czytaj również: South African Airways mogą stracić licencję. Poważny cios dla RPA

Na wieść o tych informacjach członek opozycji Kobus Marais, poinformował, że towar został załadowany i wyładowany ze statku podczas godzin nocnych. Polityk zażądał natychmiastowych wyjaśnień od rządu w Kapsztadzie.

Reakcja RPA na informacje ambasadora Stanów Zjednoczonych

W odpowiedzi na niedawne oskarżenia wysunięte przez amerykańskiego ambasadora, rząd Republiki Południowej Afryki, zdecydował się wezwać ambasadora Brigetyego do Pretorii. Clayson Monyela, szef dyplomacji w południowoafrykańskim ministerstwie spraw zagranicznych, stwierdził, że zamierza przeprowadzić szczegółową rozmowę z ambasadorem USA. Dodatkowo zapowiedział wydanie szczegółowego oświadczenia po spotkaniu.

Co więcej, minister spraw zagranicznych Republiki Południowej Afryki, Naledi Pandor, planuje poruszyć ten delikatny temat podczas nadchodzącej rozmowy ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, Sekretarzem Antonym Blinkenem. W tym kontekście, biuro prezydenta Cyrila Ramaphosa określiło te zarzuty jako „rozczarowujące”. Przekonują, że te uwagi „podważają ducha współpracy i partnerstwa” między USA a południowoafrykańskimi urzędnikami rządowymi. W oświadczeniu stwierdzono, że nie dostarczono dowodów na poparcie tych zarzutów. Niemniej jednak rząd planuje powołać niezależne dochodzenie w tej sprawie.

Wpływ na stosunki międzynarodowe między RPA a Zachodem

Jednak wpływ tych wydarzeń na stosunki międzynarodowe między RPA a Zachodem jest nie do przecenienia. Kapsztad, mając na uwadze swoje relacje międzynarodowe, regularnie powstrzymuje się od głosowania w sprawie potępienia Rosji na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Ta niezwykle kontrowersyjna postawa spotkała się z intensywną krytyką ze strony międzynarodowej społeczności. Dodatkowo wiele osób wyraziło zaniepokojenie w związku z działaniami RPA na początku tego roku. Wówczas kraj zorganizował morskie manewry wojenne u swojego wybrzeża. W tych manewrach wzięły udział rosyjskie i chińskie siły zbrojne.

Czytaj również: Rosja rewiduje prognozy gospodarcze na 2023 rok w górę. Pogarszają się jednak perspektywy na kolejne lata

Pomimo tego, liderzy RPA wielokrotnie deklarowali swoją neutralność w konflikcie i wzywali do negocjowanego rozwiązania. Niestety, mocarstwa zachodnie coraz częściej krytykują działania Kapsztadu. W tym kontekście nowe zarzuty o dostarczanie broni Rosji mogą pogłębić te napięcia. Wszystko to stawia RPA w trudnej sytuacji na arenie międzynarodowej. W obliczu tego, w tym roku RPA będzie gospodarzem ważnego wydarzenia. Kraj ten organizuje szczyt BRICS, grupy składającej się z Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA. W ramach tej prestiżowej konferencji, do udziału w szczycie zaproszono również prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Decyzje i działania RPA będą miały wpływ nie tylko na jej własne bezpieczeństwo i dobrobyt. Te wybory wpłyną także na kształtowanie przyszłych relacji między Wschodem a Zachodem. Teraz kraj stoi przed wyborem, czy kontynuować swoją politykę neutralności, czy też przyjąć bardziej zdecydowane stanowisko w obliczu rosnących napięć międzynarodowych.

Rosyjski ruch lotniczy spadł o 25%! I niby sankcje nie działają?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button