PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Amazon wprowadza do Europy pierwsze elektryczne vany Rivian

Gigant e-commerce ogłosił, że na całym obszarze Stanów Zjednoczonych kursuje już około 3000 furgonetek

Amazon wprowadził do Europy pierwsze elektryczne vany dostawcze od amerykańskiego producenta Rivian. W ciągu najbliższych tygodni ponad 300 samochodów elektrycznych dołączy do floty dostawczej w Monachium, Berlinie i Düsseldorfie, dołączając do „tysięcy pojazdów elektrycznych” innych producentów, które już są w posiadaniu Amazona.

Amazon wprowadza elektryczne vany Rivian do Europy

W październiku ubiegłego roku Amazon zapowiedział, że zamierza zainwestować ponad miliard euro w dekarbonizację swojej logistyki w Europie w ciągu pięciu lat. W ramach tego planu gigant zaplanował zakup tysięcy nowych pojazdów elektrycznych i dużych ciężarówek oraz budowę odpowiedniej infrastruktury do ładowania.

Jak informuje portal Electrive, Amazon zawarł umowę na dostarczenie do 100 000 elektrycznych furgonetek dostawczych od Rivian w ciągu dekady. Gigant e-commerce ogłosił, że na całym obszarze Stanów Zjednoczonych kursuje już około 3000 furgonetek, dostarczając paczki w ponad 500 miastach i regionach. Teraz jednak Amazon wprowadził pierwsze elektryczne vany Rivian na rynek europejski.

Elektryczna furgonetka korzysta z platformy „skateboard” firmy Rivian, która stanowi podstawę dla pick-upa R1T i SUV-a R1S tego producenta. Istnieją dwie wersje furgonetki o nazwie EDV-500 i EDV-700, odnoszące się odpowiednio do 500 i 700 stóp sześciennych pojemności ładunkowej, co jest równoważne 14,1 i 19,8 metrom sześciennym. Trzecia wersja, o objętości 900 stóp sześciennych (równoważne 25,5 metrom sześciennym), ma jeszcze zostać wprowadzona. Skrót EDV oznacza elektryczny pojazd dostawczy.

Amazon

Czytaj też: Sojusz Rivian i Mercedesa. Wyprodukują elektryczne dostawczaki

Amazon i Rivian poinformowali jednak, że „specjalnie zaprojektowali krótszą i węższą furgonetkę niż jej odpowiednik w Stanach Zjednoczonych, aby lepiej pasowała do miast w Europie”. Model EDV-500, który trafi do Europy, jest wyposażony w silnik elektryczny, który przypomina napęd z pickupa R1T. Bateria wykonana z ogniw LFP ma pojemność 100 kWh i powinna zagwarantować zasięg do 200 kilometrów, nawet w trudnych warunkach.

Vany dopasowane do europejskiego rynku

Jak informuje portal Electrive, wymiary furgonetki EDV-500 to 6,31 x 2,45 x 2,9 metra, z rozstawem osi wynoszącym cztery metry. Wymiary przestrzeni ładunkowej o pojemności 14,1 metra sześciennego to 2,09 metra wysokości i 1,93 metra szerokości. Amazon podaje promień skrętu wynoszący 14,6 metra, prześwit wynoszący nieco mniej niż 18 centymetrów i wartość współczynnika oporu powietrza (cW) równą 0,33. Wyposażenie obejmuje kilka systemów wspomagających jazdę, podgrzewane siedzenie kierowcy oraz system klimatyzacji. Wersja EDV-700 jest o około 70 centymetrów dłuższa i ma 7,04 metra, a ta różnica w pełni odzwierciedla się w rozstawie osi, który wzrasta do 4,75 metra. Niewiele wiadomo na temat technicznego wykonania tej wersji, która jest używana w Stanach Zjednoczonych.

Otrzymaliśmy niesamowite opinie od kierowców w USA i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie międzynarodowej ekspansji w Niemczech. Dzisiejszy dzień jest dla nas prawdziwym kamieniem milowym, ponieważ oznacza także pojawienie się pierwszych pojazdów Rivian w Europie i jesteśmy bardzo podekscytowani naszą przyszłością w tym regionie – powiedział Dagan Mishoulam, wiceprezes ds. strategii i wprowadzenia na rynek w Rivian.

Amazon

Czytaj też: Wstrzymanie dotacji do paliw kopalnych może ograniczyć globalne emisje o 10%

Jednocześnie Amazon i Rivian wciąż nie ujawnili kolejnych kroków. Chociaż jest jasne, że furgonetki EDV-500 trafiające do Niemiec są pojazdami seryjnymi, a nie testowymi, Amazon nie precyzuje, jak będzie kontynuowany proces wdrażania po dostarczeniu pierwszych 300 jednostek. Pozostaje również otwarte pytanie o to, które inne europejskie rynki będą następne.

Rivan zakończy współpracę z Amazon? Chce renegocjacji umowy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button