DrogowyTransport

Sojusz Rivian i Mercedesa. Wyprodukują elektryczne dostawczaki

Mercedes-Benz Van i Rivian ogłosiły sojusz w sprawie produkcji elektrycznych pojazdów użytkowych. Sojusz z Rivianem będzie dotyczył tylko pojazdów użytkowych z górnego segmentu wagowego, czyli Sprintera, natomiast w przypadku tych z niższego segmentu Mercedes ma już umowy z Renault i Nysą, które utrzyma w przyszłości.

Sojusz Mercedesa i Rivian

Elektryczne samochody ciężarowe napędzają bezprecedensowe sojusze pomiędzy jednym z najstarszych europejskich producentów samochodów ciężarowych i drugim, który narodził się zaledwie trzynaście lat temu w Stanach Zjednoczonych. Są to Mercedes-Benz Van i Rivian, które ogłosiły porozumienie o utworzeniu spółki joint venture poświęconej produkcji elektrycznych pojazdów użytkowych. Powinno się to odbyć w nowej fabryce, która powstanie w Polsce, na Węgrzech lub w Rumunii. Ponadto, ta spółka joint venture zaprojektuje nową platformę elektryczną, która będzie nosić nazwę Ven.Ea.

Nowa firma, której nazwa nie jest znana, będzie należała po równo do Mercedesa i Riviana. Prezes Mercedes-Benz Vans, Mathias Geisen, podsumował znaczenie sojuszu, stwierdzając, że jego firma ma „duże doświadczenie, jeśli chodzi o uprzemysłowienie samochodów dostawczych, ale z drugiej strony Rivian wnosi dużo nowej wiedzy technologicznej, jeśli chodzi o mobilność elektryczną”.

Amazon wprowadza do miast pierwsze elektryczne vany Rivian
Amazon

Czytaj też: Amazon wprowadza do miast pierwsze elektryczne vany Rivian

Rivian ma problemy

Obecnie Mercedes-Benz Vans buduje flagowy model tylko w Niemczech, ale Geisen przyznał, że konieczne jest obniżenie kosztów produkcji ze względu na wysokie inwestycje wymagane przy elektryce. Stąd decyzja o budowie nowego zakładu w Europie Wschodniej. Z kolei Rivian wybrał ten sojusz, ponieważ boryka się z brakiem produkcji. Dziś produkuje swoje vany (które na razie trafiają do Amazona) tylko w jednym zakładzie w Stanach Zjednoczonych (Illinois), który jednak cierpi z powodu przerw w łańcuchu dostaw i rosnących cen komponentów. Sytuacja, która zmusza firmę do redukcji personelu i opóźnienia dostaw, i która spowodowała, że akcje Riviana spadły o 68% od początku roku.

Sojusz z Rivianem będzie dotyczył tylko pojazdów użytkowych z górnego segmentu wagowego, czyli Sprintera, natomiast w przypadku tych z niższego segmentu Mercedes ma już umowy z Renault i Nysą, które utrzyma w przyszłości.

Czytaj też: Rusza sprzedaż topowych wersji Mercedesów GLE i GLS

Miliarder George Soros kupił udziały rywala Tesli

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button