DrogowyE-commerceInfo z rynkuTransport

Miliarder George Soros kupił udziały rywala Tesli

Jak wynika z oficjalnych dokumentów, Soros Fund Management, fundusz inwestycyjny miliardera George’a Sorosa, nabył w czwartym kwartale 2021 r. prawie 20 milionów akcji start-upu samochodów elektrycznych Rivian Automotive.

Soros kupił akcje Rivian Automotive

19 835 761 akcji Rivian Automotive, wartych wówczas około 2 mld dolarów, stawia Soros Fund Management w gronie najbardziej znaczących inwestorów w firmie. Rivian, który jest w 20% należy do Amazon, ma dostarczyć firmie e-commerce ponad 100 000 elektrycznych ciężarówek. Początek masowej produkcji elektrycznych furgonetek dla Amazona wyznaczony został na 2021 rok, z czego w 2022 flota pojazdów ma wynosić 10 tysięcy, a do końca dekady, w 2030 roku, jej liczba ma wynosić 100 tysięcy.

W listopadzie 2021 r. wyszło na jaw, że Amazon zwiększył swoje udziały w firmie do około 20 procent. 16 listopada 2021 r. cena akcji Rivian osiągnęła najwyższy poziom 179,46 dolarów. Od tego czasu cena akcji spadła o 67 proc. Po upublicznieniu informacji o zakupie akcji Rivian Automotive przez Soros Fund Management akcje firmy spadły aż o 9%.

Czytaj też: Miliardowe inwestycje GM mają pomóc w zdetronizowaniu Tesli

To nie Soros był powodem spadków akcji Rivian Automotive

Powodem spadku cen akcji jest ogłoszenie, że Rivian nie osiągnął swoich celów produkcyjnych na 2021 r. Według innych raportów, na początku stycznia linie produkcyjne również były nieczynne z powodu wprowadzania ulepszeń produkcyjnych. Rivian zamierza teraz budować 200 R1T tygodniowo, ale chce i musi dalej zwiększać produkcję, aby prześcignąć Teslę.

Jednak nawet przy spadku akcji, Rivian Automotive jest nadal wyceniane z kapitalizacją rynkową w wysokości prawie 60 miliardów dolarów. Firma jest wyraźnie nastawiona na sukces, ponieważ zamierza rozpocząć produkcję na dużą skalę i dostarczać swoje elektryczne samochody dostawcze, pickupy i SUV-y. Inwestorzy powinni być przygotowani na zmienność i potencjalne komplikacje nawet w perspektywie długoterminowej. Kolejna aktualizacja od firmy w celu monitorowania postępów nastąpi 10 marca, kiedy ogłosi wyniki finansowe za pierwszy kwartał.

Z kolei firma inwestycyjna Sorosa odnotowała w czwartym kwartale 23-procentowy wzrost ogólnej wartości swoich akcji w USA – do 6,5 miliarda dolarów z 5,3 miliarda dolarów w trzecim kwartale. Część tego zysku wynikała z pozycji Sorosa w firmie Cerner, zajmującej się prowadzeniem rejestrów medycznych, która w czwartym kwartale wzrosła o 32%. Zysk ten nastąpił po tym, jak gigant oprogramowania Oracle zgodził się w grudniu kupić Cerner za 28 miliardów dolarów.

Czytaj też: Majątek najbogatszych skurczył się o miliardy USD. Wyjątkiem Warren Buffett

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button