Lotniczy

Lufthansa wprowadza system kompensacji emisji dwutlenku węgla podczas lotu

Lufthansa wprowadza system kompensacji emisji dwutlenku węgla podczas lotu. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji na początku skróconą wersję programu. 

Lufthansa – system kompensacji emisji dwutlenku węgla

Na początku niemiecki przewoźnik wprowadzi system na krótkich dystansach do i z Monachium, gdyż połączenie to realizują samoloty wyposażone w bezprzewodową sieć Wi-Fi. Zależne sieci SWISS będą brały czynny udział we wdrażaniu sposobu walki z degradacją środowiska. Lufthansa wskazuje na kilka możliwości redukcji śladu węglowego. Jednym z nich jest stosowanie zrównoważonych paliw (SAF), drugim – inwestycje w projekty ochrony klimatu. Jeśli pasażer zdecyduje się na droższą wersję, CO2 zostanie skompensowany natychmiast, jeśli wybierze zaś wsparcie projektu – czas kompensacji zostanie rozłożony na dziesięć lat.

Offset śladu węglowego

Compensaid został zaprojektowany w 2019 roku. Pasażerowie mający dostęp do aplikacji mogą samodzielnie wprowadzić dane dotyczące konkretnego lotu. Następnie system dokonuje obliczeń, ile dwutlenku węgla zostało wytworzone przez pasażera, a następnie wskazuje opcje zrównoważenia emisji. Na podstawie oszacowanych kwot dotyczących różnego rodzaju offsetu, użytkownik wybiera jedną z nich. System wskazuje również, ilu pasażerów z danego lotu zdecydowało się na wybór danej możliwości.

Zobacz także: Lufthansa i Air France przeciwstawiają się unijnym planom klimatycznym

Użytkownik wprowadza dane dotyczące lotu, następnie otrzymuje wynik dotyczący zużycia paliwa. Na tej podstawie program Compensaid wskazuje, że w przyszłych rejsach musi zostać zastosowana taka sama ilość zrównoważonego paliwa.

Zobacz także: Francja wprowadza zakaz krótkodystansowych lotów krajowych. Co z Air France?

System uwzględnia kilka zmiennych, do których zaliczają się m.in. czas i długość lotu, klasa kabiny czy model samolotu. Przykładowo lot z Frankfurtu do Monachium generuje 57 kg CO2 (w przypadku pasażera klasy ekonomicznej). Odliczając 100% SAF, system sugeruje opłatę wynoszącą 36,75 euro. W przypadku wyboru opcji 50/50 koszt wynosi 18,95 euro. Jeśli dany pasażer zdecyduje się na wsparcie projektu ochrony klimatu, to koszt oscyluje wokół 1,15 euro.

Lufthansa Group zamierza zmniejszyć o połowę własną emisję CO2 netto do 2030 roku (w porównaniu z 2019 rokiem), a do 2050 roku chce osiągnąć neutralność.

Danish Shipping: Środki klimatyczne UE w „Fit for 55” są sprzeczne

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button