PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyInfo z rynkuTransport

Tajlandia wyda miliardy na przejście na pojazdy elektryczne

We wtorek rząd Tajlandii zatwierdził pakiet zachęt, w tym obniżki podatków i dotacje, których celem jest przejście na pojazdy elektryczne (EV). Jak powiedział rzecznik rządu Thanakorn Wangboonkongchana na konferencji prasowej, pakiet na lata 2022-2025 jest zgodny z polityką pojazdów bezemisyjnych oraz celem, aby do 2030 r. 30% całkowitej produkcji samochodów w Tajlandii stanowiły pojazdy elektryczne.

Tajlandzkie zachęty na przejście na pojazdy elektryczne

Do 2025 roku Tajlandia przeznaczy około 43 miliardów bahtów (5,2 miliarda złotych) na zachęty, które będą promować przejście na pojazdy elektryczne. Rząd Tajlandii stara się, aby kraj stał się głównym ośrodkiem produkcji pojazdów elektrycznych w Azji Południowo-Wschodniej. Z 43 miliardów bahtów trzy miliardy (367 milionów złotych) zostaną odłożone w ramach budżetu 2022, a reszta zostanie rozłożona na kolejne trzy lata fiskalne.

Zatwierdzone środki pomogą sprawić, że Tajlandia stanie się głównym ośrodkiem produkcji pojazdów elektrycznych, takim Detroit w Azji. To zwiększy konkurencyjność pojazdów elektrycznych w kraju, będzie promować stosowanie zrównoważonych produktów motoryzacyjnych, które nie powodują zanieczyszczeń, i pozwoli na szybsze przyjęcie pojazdów elektrycznych w Tajlandii – powiedział rzecznik rządu Thanakorn Wangboonkongchana.

Importowane pojazdy elektryczne z krajów, które mają określone umowy handlowe z Tajlandią, zostaną zwolnione z opłat, jeśli stawka podatkowa nie przekroczy 40%. W przypadku importu z innych krajów stawki zostaną obniżone, przyjmując jako punkt odniesienia 40%.

Raben

Nabywcy samochodów osobowych i ciężarowych otrzymają dotacje w wysokości nawet 150 000 bahtów (18 tysięcy złotych), w zależności od pojemności baterii pojazdu. Motocykle elektryczne otrzymają dotację w wysokości 18 000 bahtów (2,2 tysiąca złotych) za sztukę.

Czytaj też: Miliarder George Soros kupił udziały rywala Tesli

Przejście na pojazdy elektryczne z Tajlandii

Rzecznik rządu dodał, że w ciągu pierwszych dwóch lat środki będą koncentrować się na zachętach, promujących przejście na pojazdy elektryczne produkowane lokalnie, jak również modeli importowanych. Thanakorn powiedział, że w ostatnich latach obowiązywania pakietu wsparcie będzie dotyczyło głównie promocji pojazdów elektrycznych produkowanych w kraju, przy jednoczesnym anulowaniu niektórych korzyści dla modeli importowanych.

Ma to na celu zachęcenie operatorów do przyspieszenia produkcji pojazdów elektrycznych w kraju, aby sprostać rosnącemu popytowi – powiedział.

Thanakorn dodał, że inne zachęty będą musiały zostać opracowane z ministerstwem energetyki. Według wcześniejszych doniesień medialnych, pakiet pomoże obniżyć cenę każdego pojazdu elektrycznego o 70 000 bahtów (8,5 tysiąca złotych) do 150 000 bahtów (18 tysięcy złotych).

Druga co do wielkości gospodarka Azji Południowo-Wschodniej stara się zachować swój status regionalnego centrum produkcji samochodów, ponieważ światowi producenci przestawiają się na pojazdy elektryczne. Tajlandia w zeszłym roku wyprodukowała 1,7 miliona zwykłych pojazdów, dla firm takich jak Toyota, Honda i Mitsubishi.

Czytaj też: Ruszają prace nad elektrycznym dostawczakiem polskiej produkcji

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button