DrogowyInfo z rynkuTransport

Sprzedaż pojazdów NEV w Chinach spada po obniżeniu dotacji

Sprzedaż nowych pojazdów elektrycznych (NEVs) w Chinach spadła o 18,6% miesiąc do miesiąca w styczniu po tym, jak kraj obniżył dotacje na pojazdy NEV o 30%. Według danych Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, sprzedaż pojazdów NEV, w tym zasilanych bateryjnie samochodów elektrycznych, hybryd benzynowo-elektrycznych typu plug-in i aut napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi, wyniosła w styczniu 431 000, co stanowi roczny wzrost o 135,8%.

Sprzedaż pojazdów NEV w Chinach spadła po obniżce subsydiów

Jak powiedział Cui Dongshu, sekretarz generalny innego organu branżowego China Passenger Car Association (CPCA), sprzedaż pojazdów NEV w grudniu wzrosła, ponieważ nabywcy spieszyli się przed obniżką dotacji, która miała miejsce w styczniu. W grudniu w Chinach sprzedano 518 000 pojazdów NEV, co oznacza wzrost o 159,5% rok do roku.

Chiny mają ambitne cele w promowaniu pojazdów NEV w ramach wysiłków na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza i uważają, że branża jest wystarczająco dojrzała, aby kierować się popytem, ​​a nie dotacjami. Całkowita sprzedaż samochodów na największym na świecie rynku motoryzacyjnym w styczniu wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 0,9% do 2,53 mln pojazdów, co stanowi pierwszy wzrost po ośmiu kolejnych miesiącach spadków. W styczniu, popyt nadal rósł przed Księżycowym Nowym Rokiem, a podaż chipów nadal się poprawiała. Jednak wzrost sprzedaży spowolnił się z powodu wpływu epidemii COVID w niektórych obszarach.

Czytaj też: Miliarder George Soros kupił udziały rywala Tesli

Pojazdy NEV od Tesli

Globalny niedobór chipów, stosowanych we wszystkim, od czujników hamulca po wspomaganie kierownicy i systemy rozrywki, doprowadził producentów samochodów na całym świecie do ograniczenia lub zawieszenia produkcji, podnosząc ceny i szkodząc sprzedaży. W poniedziałek dane z CPCA pokazały, że amerykański producent pojazdów elektrycznych Tesla sprzedał w styczniu 59 845 pojazdów wyprodukowanych w Chinach.

Tesla jest jedynym zagranicznym producentem samochodów wśród dziesięciu najlepiej sprzedających się marek NEV w Chinach. Sprzedaż pojazdów NEV od Tesli nie przoduje w rankingach przez ostrą konkurencję na chińskim rynku. Lokalni producenci, tacy jak Nio, Xpeng Inc i Li Auto Inc zaspokajają chińskich konsumentów produktami bardziej dostosowanymi do lokalnych gustów.

Czytaj też: Pilea – nowy polski autobus elektryczny

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button