PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyE-commerceTransport

Amazon wprowadza do miast pierwsze elektryczne vany Rivian

Amazon i Rivian planują do końca tego roku dostarczyć tysiące niestandardowych elektrycznych pojazdów dostawczych do ponad 100 miast, a do 2030 roku 100 000 w całych Stanach Zjednoczonych. Według giganta e-commerce elektryczne vany Rivian są bardziej ekologiczne i zaprojektowane z uwzględnieniem opinii kierowców.

Elektryczne vany Rivian już na drogach

Po zleceniu start-upowi Rivian produkcji stu tysięcy elektrycznych samochodów dostawczych typu last-mile, które mają być dostarczone do 2030 roku, Amazon zaczyna oddawać pierwsze elektryczne vany Rivian do pracy w kilkunastu miastach USA, w tym Baltimore, Chicago, Dallas, Kansas City, Nashville, Phoenix, San Diego, Seattle i Saint Louis. Pojazdy zostały zaprojektowane od podstaw według specyfikacji Amazon, ponieważ gigant e-commerce rozpoczął współpracę z firmą Rivian w 2019 roku. Pierwsze egzemplarze są wykorzystywane od 2021 roku w ramach próby operacyjnej, podczas której dostarczyły ponad 430 000 paczek.

Te ważne testy pozwoliły firmie Rivian na ciągłe doskonalenie osiągów, bezpieczeństwa i trwałości pojazdu w różnych klimatach i regionach geograficznych, a także jego najnowocześniejszych funkcji zapewniających zadowolenie kierowcy i ogólną funkcjonalność. Rivian ukończył również certyfikaty National Highway Traffic Safety Administration, California Air Resources Board i US Environmental Protection Agency – wyjaśnia Amazon w nocie.

Czytaj też: Sprzedaż e-commerce Amazon spadła w drugim kwartale

Elektryczne vany Rivian są bardziej ekologiczne

Elektryczne vany Rivian są budowane w zakładach w Illinois i posiadają kompleksowe wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa, w tym systemy wspomagania jazdy w mieście i na autostradzie, automatyczne hamowanie awaryjne, adaptacyjny tempomat i ostrzeżenia przed kolizją. System informacyjny integruje w kokpicie cały przebieg dostaw, ze wskazaniem miejsca dostawy i nawigacją.

Amazon
Amazon

Ochronę ładunku zapewnia automatyczne blokowanie i odblokowywanie drzwi, gdy kierowca zbliża się do furgonetki lub ją opuszcza, a także zmotoryzowane wewnętrzne drzwi z przegrodą, które otwierają się, gdy pojazd dociera do miejsca dostawy. Przedział pasażerski ma wzmocnione drzwi od strony kierowcy, który może swobodnie poruszać się wewnątrz. Do ładowania baterii Amazon ustawił już tysiące stacji w swoich platformach logistycznych, które są również wyposażone w systemy fotowoltaiczne. Dzięki zobowiązaniu do wprowadzenia wszystkich 100 000 elektrycznych pojazdów dostawczych na drogi do 2030 roku, Amazon zaoszczędzi miliony ton metrycznych węgla rocznie.

Rivian był jedną z pierwszych firm, w które zainwestowaliśmy poprzez fundusz Climate Pledge Fund, a przecież dopiero zaczynamy naszą podróż, aby do 2030 roku na drogach pojawiło się 100 000 pojazdów Rivian. Nowe pojazdy są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również dla kierowców – zostały zaprojektowane przy udziale kierowców i z uwzględnieniem ich opinii, dzięki czemu są jednymi z najbezpieczniejszych i najbardziej komfortowych pojazdów dostawczych na drogach – powiedział Andy Jassy, ​​dyrektor generalny Amazon.

Czytaj też: Amazon wchodzi na nowy rynek. Pojawiają się obawy o bezpieczeństwo danych

Miliarder George Soros kupił udziały rywala Tesli

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button