E-commerce

Badanie: Emisje CO2 z opakowań można zmniejszyć o 94 procent

Według prognoz, zużycie opakowań osiągnęło swój szczyt już w 2021 roku i będzie stale maleć w nadchodzących latach

Według najnowszego badania, opakowania o możliwościach recyklingu i surowce wtórne mogłyby w znacznym stopniu zmniejszyć ślad węglowy do roku 2045. Emisje z opakowań mogłyby spaść nawet o 94 procent.

Emisje z opakowań spadają

Nowa analiza przeprowadzona przez GVMSpołeczeństwo Badań Rynku Opakowań oraz Instytut Badań Energii i Środowiska Ifeu w Heidelbergu na zlecenie ośmiu organizacji branżowych pokazuje, że związane z niemiecką produkcją emisje z opakowań mogą zostać zmniejszone o 94 procent do roku 2045. Jak informuje portal Logistik Heute, badanie wskazuje, że zużycie opakowań w Niemczech osiągnęło szczyt w 2021 roku i będzie stale maleć w przyszłości. Natomiast zwiększy się wykorzystanie surowców wtórnych i wskaźniki recyklingu. Raport zatytułowany „Wkład opakowań o możliwościach recyklingu w osiągnięcie celu neutralności klimatycznej do 2045 roku” został opracowany w maju 2023 roku z okazji 9. Dnia Opakowań, który miał miejsce 15 czerwca 2023 roku.

Badanie analizuje, jaki wkład w osiągnięcie niemieckiego celu neutralności klimatycznej do 2045 roku mogą mieć opakowania o możliwościach recyklingu, obejmując wszystkie materiały, i prognozuje rozwój istotnych czynników, takich jak wskaźniki recyklingu, wykorzystanie surowców wtórnych, optymalizacja opakowań i produkcja opakowań. Przy tym uwzględniono fazy cyklu życia surowców, produkcji opakowań, dystrybucji oraz usuwania i odzysku, biorąc pod uwagę średnie warunki panujące w Niemczech.

Badanie odnosi się do roku 2021 jako punktu odniesienia. Modelowanie przeprowadzono dla lat 2030 i 2045. W badaniu uwzględniono już ustalone państwowe lub europejskie interwencje regulacyjne. Jednak planowane lub oczekiwane konkretne regulacje, takie jak nowa europejska regulacja dotycząca opakowań (Packaging and Packaging Waste Regulation; PPWR), nie zostały uwzględnione w prognozach. Niemniej jednak, według badania, kierunek działań jest podobny ze względu na ogólne dążenia, które można znaleźć także w katalogu działań PPWR.

Wyniki badania pokazują, że emisje gazów cieplarnianych związane z produkcją opakowań stale maleją, a do roku 2045 możliwe jest zmniejszenie ich o 94 procent. Oznacza to oszczędność równoważną 18 025 kilotonom CO2 – powiedział Benedikt Kauertz, Kierownik Działu Przemysłowego i Produktowego w Ifeu.

Czytaj też: Amazon zastąpi opakowania z plastiku papierowymi torbami

Oszczędności emisji

Oszczędności te wynikają w 39,3 punktach procentowych z działań w obszarze „Rynek opakowań i gospodarka o obiegu zamkniętym”. Jak informuje portal Logistik Heute, obejmuje to na przykład lżejsze opakowania, wielokrotne ich wykorzystanie, oszczędne zachowania konsumenckie, wzrost wykorzystania surowców wtórnych i przede wszystkim znacznie poprawiony obieg zamknięty opakowań. Pozostałe 54,4 punktów procentowych pochodzi z obszaru działań „Przejście na energię odnawialną i optymalizacja procesów”

Słowa kluczowe to na przykład dekarbonizacja procesów produkcji przemysłowej, zielone źródła energii oraz oszczędności energetyczne w produkcji i transporcie – wyjaśnia Kurt Schüler, Współwłaściciel Zarządzający GVM.

Według prognoz, zużycie opakowań osiągnęło swój szczyt już w 2021 roku i będzie stale maleć w nadchodzących latach. Według obliczeń autorów, w 2021 roku zużycie opakowań (bez drewna) wynosiło 16 milionów ton, a do roku 2030 ma spaść do 14 milionów ton, aż do roku 2045 do 11,7 miliona ton.

To oznacza oszczędność 13 procent do 2030 roku oraz 27 procent do 2045 roku – wyjaśnia Schüler.

Czytaj też: 10% światowej populacji jest odpowiedzialne za 48% globalnych emisji

Modivo wprowadza Papieropaki. Rozwiązanie ma zmniejszyć emisje i zoptymalizować procesy logistyczne

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button