Amazon zastąpi opakowania z plastiku papierowymi torbami
Amazon zastąpi plastikowe opakowania elastycznymi torbami papierowymi lub kopertami z tektury
Klienci platformy e-commerce Amazon, którzy otrzymują towary z europejskich centrów dystrybucyjnych, nie zobaczą już jednorazowych plastikowych toreb. Amazon zastąpi bowiem opakowania z plastiku elastycznymi torbami papierowymi lub kopertami z tektury nadającej się do recyklingu.
Amazon zastąpi opakowania z plastiku
Proekologiczna decyzja Amazon wszystkich przesyłek przedmiotów sprzedawanych bezpośrednio przez giganta e-commerce lub przez sprzedawców zewnętrznych korzystających z usługi logistycznej Fulfilment by Amazon. Amazon zastąpi opakowania z plastiku torbami papierowymi lub kopertami z tektury nadającej się do recyklingu, ale dostawy dużych produktów nadal będą realizowane w kartonach. Dodatkowo Amazon zwiększy liczbę produktów, które mogą być wysyłane w oryginalnym opakowaniu dostarczonym przez producenta, z dodaną etykietą adresową.
Amazon precyzuje, że klienci będą mogli otrzymać plastikowe torby tylko w określonych przypadkach, na przykład gdy jest ona dostarczana bezpośrednio od producenta (wtedy nie ma potrzeby umieszczania jej w dodatkowym opakowaniu) oraz gdy w opakowaniu będą produkty, które mogłyby się rozsypać. W przypadku towarów delikatnych Amazon nadal będzie stosował folię bąbelkową.
Oprócz zmiany materiału, Amazon pracuje również nad jego zmniejszeniem. Jest to zmiana rozmiaru opakowania, aby dopasować je do wielkości produktów. Firma twierdzi, że od 2015 roku zmniejszyła wagę wychodzących opakowań na przesyłkę o ponad 38 procent i wyeliminowała ponad 1,5 miliona ton materiałów opakowaniowych.
Czytaj też: Modivo wprowadza Papieropaki. Rozwiązanie ma zmniejszyć emisje i zoptymalizować procesy logistyczne
Problem z plastikiem
Zanieczyszczenie plastikiem jest globalnym problemem, który utrzymywał się pomimo dziesięcioleci marketingu mającego na celu przeniesienie odpowiedzialności na konsumentów poprzez recykling. Jak wykazało badanie z 2017 roku opublikowane w czasopiśmie Science Advances, zaledwie 9 procent wszystkich odpadów plastikowych na świecie zostało kiedykolwiek poddanych recyklingowi w 2015 roku.
Produkuje się coraz więcej plastiku, a jeszcze mniejszy procent z niego jest poddawany recyklingowi. Problem po prostu stale się pogarsza i bez drastycznych zmian będzie się nadal pogarszał, ponieważ przemysł planuje potroić produkcję plastiku do 2050 roku – mówi Lisa Ramsden, starszy działacz kampanii na rzecz plastiku w Greenpeace.
Eksperci od zarządzania odpadami mówią, że problem z plastikiem polega na tym, że jest on drogi w zbieraniu i sortowaniu. Istnieją obecnie tysiące różnych rodzajów plastiku, a żaden z nich nie może być stopiony razem. Ponieważ plastik ulega degradacji za każdym razem, gdy jest ponownie przerabiany, nawet gadżety wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu zazwyczaj muszą być wzmocnione nowymi tworzywami sztucznymi – generując coraz więcej plastikowych odpadów.
Czytaj też: Podatek od plastiku UE: Polska może zapłacić nawet 2 mld złotych
Znajdziesz nas w Google News