DrogowyInfo z rynkuTransport
Gorące newsy

Nowe tablice rejestracyjne: 'XD’ dla Gdańska, 'A’ dla Warszawy

Jakie inne zmiany czekają kierowców?

Zbliża się era nowych oznaczeń na polskich tablicach rejestracyjnych. Co jeżeli powiemy Ci, że Gdańsk będzie teraz oznaczony jako „XD”, a Warszawa jako „A”? Chociaż to może wydawać się żartem, to w rzeczywistości jest to efekt zmian przepisów wprowadzonych przez resort infrastruktury. Czy jesteś gotowy na tę małą rewolucję?

Czy zmiany tablic rejestracyjnych to już fakt?

Jednym z powodów tych zmian jest fakt, że dotychczasowe kombinacje liter na tablicach rejestracyjnych zaczynają się wyczerpywać w wielu miejscach. Z tego powodu resort infrastruktury zdecydował się wprowadzić nowe kody oznaczające województwa, powiaty i miasta. Jak przekazał TVN24, na warszawskim Mokotowie pierwsze tablice z literą „A” zamiast „W” już są wydawane. Na razie zmiana dotyczy krótkich tablic rejestracyjnych, na przykład takich dla aut sprowadzanych z USA. Niemniej jednak docelowo wszystkie tablice będą miały „A” na początku.

Czytaj więcej: Przyszłość tablic rejestracyjnych w Polsce: Nowe regulacje i zmiany

A co z innymi miastami?

Warszawa nie jest jedynym miastem, które będzie mieć nowe oznaczenia. W Poznaniu zamiast „PY” będzie „MO”, Kraków otrzyma kod „JR”, Katowice „IK”, a Rzeszów „YZ”. Jednak prawdziwym przełomem, który z pewnością wywoła uśmiech na wielu twarzach, będzie nowy kod Gdańska. Zamiast klasycznego „GD”, pojazdy z tego miasta będą teraz oznaczane jako „XD” – słowo, które jest powszechnie używane jako emotikon wyrażający rozbawienie.

Źródło: TVN 24
Źródło: TVN 24

Co dalej z czarnymi tablicami?

Dodatkową zmianą, która jest na horyzoncie, jest kwestia czarnych tablic rejestracyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami, czarne tablice, które były do tej pory wykorzystywane w szczególnych przypadkach, jak np. rejestracja zabytkowych pojazdów, muszą zniknąć.

Nowe prawo zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Od tego dnia, wszystkie pojazdy będą musiały być rejestrowane na standardowych, białych tablicach. Czarnych tablic już nie będzie można używać. Z tego powodu wszystkie pojazdy, które obecnie je posiadają, będą musiały przejść na standardowe białe tablice. Jak powiedziała Agnieszka Wilusz z firmy UTAL w rozmowie z TVN24, właściciele pojazdów mają jeszcze trochę czasu na przerejestrowanie swojego samochodu.

Jak to wpłynie na przyszłość rejestracji?

Nowe oznaczenia na tablicach rejestracyjnych z pewnością wprowadzą pewne zamieszanie, ale również doda trochę humoru do naszej codzienności. Już nie trzeba przerejestrowywać samochodu kupionego w innej części Polski. Oznacza to, że jeżeli ktoś chce mieć samochód z oznaczeniem „XD” lub „VW”, wystarczy po prostu kupić używany pojazd w Gdańsku czy Wrocławiu i nie zmieniać tablic.

Czytaj również: Płaca minimalna wyniesie 4300 zł w 2024 roku! To oznacza wzrost o 23,2%

Podsumowując, zmiany w systemie tablic rejestracyjnych są koniecznością, zważywszy na to, jak szybko rosną floty pojazdów w dużych miastach. Wprowadzenie nowych kodów literowych to ważny krok na drodze do przyszłości rejestracji pojazdów w Polsce.

Tablice rejestracyjne w największych miastach czekają zmiany. Pojawi się KK czy PY

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button